Evropská komise schválila odkoupení německého pekárenského řetězce Lieken AG skupinou Agrofert Holding od italské potravinářské společnosti Barilla. Komise to v pátek uvedla v tiskovém prohlášení.

Evropská komise, která v EU plní mimo jiné funkci antimonopolního úřadu, konstatovala, že navrhovaná akvizice neohrozí konkurenční prostředí v České republice a na Slovensku, tedy v hlavních zemích působnosti Agrofertu.

Babišem vlastněné firmy již podnikají v pekárenském průmyslu v Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

"Lieken je šestkrát větší než všechny naše pekárny v těchto třech zemích," uvedl Babiš s tím, že v technologiích, sortimentu i nákupu surovin mají s německou společností plno synergií.

"Německo je jedním z klíčových trhů pro aktivity Agrofertu a růst v pekárenství je jednou z hlavních rozvojových strategií naší potravinářské divize," dodal Babiš.

Lieken je německou pekárenskou jedničkou. Vyrábí pečivo pod značkou Golden Toast. Své výrobky dodává do supermarketů a maloobchodů v Německu. Zaměstnává 4700 lidí a jeho tržby v roce 2011 činily 756 milionů eur (19,3 miliardy Kč).

Agrofert, který vlastní dvojku na českém pekárenském trhu Penam, chtěl koupit také největší pekárny v Česku United Bakeries. Z obchodu, proti němuž se vyslovil slovenský Protimonopolní úřad, ale na konci minulého roku sešlo.

Agrofert Holding je jedničkou českého zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Loni skupině Agrofert vzrostly nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 202 miliard korun. Nekonsolidovaný zisk před zdaněním klesl z předloňských 9,1 miliardy na 7,6 miliardy korun.

Majitel Lieken AG, italská společnost Barilla, je vůbec největším výrobcem těstovin na světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru