Belgický pivovarnický koncern Anheuser-Busch InBev (Anheuser) může v Evropské unii prodávat své pivo Bud vedle stejné značky piva českého pivovaru Budvar. Český pivovar ale hodlá v některých zemích, ve kterých má ochrannou známku, zažalovat, pokud Anheuser začne prodávat Bud.

Budějovický podnik totiž nakonec nenapadl lednové rozhodnutí Tribunálu EU a nezabránil Anheuseru získat ochrannou známku Společenství. Ta dává právo prodávat pivo Bud v celé Evropské unii. Jedinou evropskou zemí, kde Anheuser nemá právo prodávat značku Bud, je Švýcarsko.

Anheuser Busch nyní prohlásil, že má právo v celé Evropské unii užívat značku Bud. Budvar zároveň říká, že značku Bud může používat všude tam, kde ji má už nyní registrovanou. To je například Česko, Slovensko, Velká Británie, Francie, země Beneluxu a Bulharsko.

„Rozhodnutí nijak nenarušuje naše obchodní aktivity v zemích Evropské unie. V zemích, ve kterých již máme registrované ochranné známky BUD, zůstávají tyto známky i nadále v platnosti, a díky tomu můžeme u národních soudů velmi účinně zabránit užívání známky Bud naším konkurentem. Tato skutečnost byla nakonec jedním z hlavních důvodů, proč jsme nepodali dovolání proti tomuto rozsudku,“ uvedla právnička Budvaru Helena Votřelová.

"Anheuser může používat ochrannou známku i v zemích, ve kterých působí českobudějovický Budvar. Pokud by se ale Američané pokusili vstoupit na tradiční trhy českého Budvaru, jakým je například Německo, bude se pivovar z Českých Budějovic znovu soudně bránit," potvrdil pro HN Lukáš Lorenc z advokátní kanceláře Čermák, která Budvar zastupuje ve známkoprávních kauzách.

Představitelé Anheuseru zároveň striktně vyvrátili spekulace, že chtějí koupit Budvar.

"Nemáme zájem kupovat ten pivovar, ale jsme ochotni diskutovat o nějaké formě vyrovnání," uvedl ředitel právního oddělení AB InBev Frank Hellwig.

Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než sto let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru