Situace v eurozóně stále zůstává křehká. Vývoj na trzích se na počátku letošního roku zklidnil, výnosy státních dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí klesly a kurz eura posílil.

Lepšily se některé ukazatele ekonomické nálady především v Německu. Poté se však vyhrotila situace na Kypru, jehož bankovní sektor je nutno restrukturalizovat s pomocí záchranných mechanismů EU a Mezinárodního měnového fondu, což optimismus opět zchladilo.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku pokračovala v eurozóně hospodářská recese. V průběhu letošního roku by se však měl pokles postupně zastavit, i když z celoročního pohledu se ještě ekonomická aktivita mírně sníží. V roce 2014 by měly evropské ekonomiky opět růst, a tím podpořit české vývozy. Úrokové sazby v eurozóně zřejmě zůstanou nízké, což odráží výhled umírněného růstu cen v podmínkách utlumené ekonomické aktivity a stále nekončící dluhové krize. K nízké inflaci by měl přispívat i mírný pokles cen ropy.

Na dně cyklu

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2012 dále prohloubila svůj meziroční pokles, v mezičtvrtletním srovnání přitom klesala po celý loňský rok. Za nepříznivým vývojem stál propad spotřeby domácností a fixních investic, který byl jen částečně kompenzován růstem zásob, spotřeby vlády a čistého vývozu. Oslabená zahraniční poptávka sice vedla k dalšímu zřetelnému snížení tempa růstu vývozu, dovoz však v důsledku klesající domácí poptávky rostl ještě méně.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru