Ruská tajná služba FSB oznámila, že v noci na úterý zadržela kádrového důstojníka CIA, který se pokoušel naverbovat pracovníka jedné z ruských tajných služeb.

Ryan Fogle měl u sebe velkou částku peněz, písemné instrukce pro nového agenta a prostředky ke změně vzhledu. Americký špion působil pod krytím třetího tajemníka amerického velvyslanectví v Moskvě a kvůli diplomatické imunitě bude vyhoštěn ze země.

Ne, že by to byla nějak zvlášť překvapivá zpráva. Ruské a americké tajné služby se i po konci studené války zajímají o utajované informace druhé strany. Většinou se to nedostane na veřejnost, ale čas od času jedna nebo druhá strana uspořádá ukázkový proces.

Třeba jako Američané v roce 2010, kdy pozatýkali síť ruských agentů - nelegálů. Z pohledné rusovlásky Ann Chapmanové média udělala dokonce novou Matu Hari, jakkoli hodnota informací, které mohla poskytovat Moskvě, byla minimální. Takže proč by se FSB neměla chtít pochlubit pro změnu svým úspěchem?

Jenže asi nejsem jediný, kterému se při pohledu na fotografie ze zadržení poněkud pozdvihlo obočí. Výbava údajného důstojníka CIA zadrženého v RuskuPodle ruské tajné služby měl u sebe Fogle třeba dopis pro nového agenta. Začíná oslovením Drahý příteli, popisuje, že pokud se nechá naverbovat, může dostávat až milion dolarů ročně, vysvětluje mu, jak si založit poštovní schránku na Gmail a končí oslovením Tvoji přátelé. Mezi předměty, které FSB u Fogla v moment zadržení našla, byly dvě paruky, troje brýle, ohmataný atlas Moskvy a bůhvíproč také buzola.

Množství otázek, které fotografie vyvolávají, mne vede ke dvěma možným vysvětlením. Jedno je, že úroveň americké výzvědné služby CIA drasticky poklesla, když se její agenti chovají takto amatérsky. Nedá se to vyloučit. Kdo si myslí, že CIA je neomylná, měl by si přečíst brilantní dějiny agentury od Toma Wienera Legacy of Ashes, které se jen hemží ještě horšími přehmaty.

Zdroj: rtrussian

Druhá varianta je, že to celé spískal někdo z Kremlu pro potřeby domácí propagandy. Ruské nevládní organizace nyní bojují s novým zákonem, který je nutí se registrovat coby "zahraniční agenty", pokud dostávají nějaké finance ze zahraničí. Takže připomenout veřejnosti existenci agentů CIA se docela hodí, aby si je lidé pevně spojili s celým nevládním sektorem. Současně také probíhá vyšetřování údajných organizátorů masových nepokojů, které měli plánovat aktivisté radikální levice. Ti zase měli dostávat peníze od jednoho gruzínského politika. A Gruzie, jak známo, je pod kuratelou CIA.

Jak to skutečně bylo, se již nejspíš nedozvíme. Ruská verze může být pravdivá. Ostatně případ připomíná aféru tzv. špiónského kamene z roku 2006. Tehdy FSB vyhostila britského diplomata, který měl řídit síť ruských agentů při pomoci složitého elektronického zařízení, zamaskovaného jako kámen.

O špionovi vznikl film

Agent měl krytí jako diplomat, který odpovídal za kulturní výměny a kontakty s občanským sektorem. Státní televize o případu odvysílala celý film, ze kterého vyplývalo, že všichni lidi z nevládního sektoru, kteří byli v kontaktu s britskou ambasádou, jsou jasnými špióny. Tehdy se tomu hodně lidí vysmívalo, minulý rok ale bývalý ministr zahraničí David Milliband nepřímo přiznal, že onen diplomat skutečně pracoval na rozvědku.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se