Stovky milionů korun si mezi sebe rozdělí advokáti, kteří se zapojí do sporu s bankami o poplatky za vedení úvěrových a hypotečních účtů. Tedy pokud nakonec k žalobám dojde a budou úspěšné. 

K hromadným výzvám za vrácení těchto poplatků se zatím připojilo přes 310 tisíc lidí. Další stovky přitom každým dnem přibývají. 

Pokud budou jejich žaloby úspěšné, přijdou si zástupci klientů bank na balík peněz. Jen za zastupování jednoho klienta je výše odměny pro advokáta 1500 korun. Při dalších úkonech ale může soud přiřknout o tisíce vyšší odměnu. Čistě teoreticky se tak hraje nejméně o tři sta milionů korun, které si mezi sebou v případě úspěchu rozdělí právní kanceláře. 

Zástupci iniciativy Poplatkyzpět.cz ovšem kontrují s tím, že soudy nemají povinnost odměny přiznat. "Jedna se o obdobné a opakující se žaloby a je velmi pravděpodobné, že soudy nemusí přiznávat tak vysoké odměny za zastupování našich klientů," říká Pavlína Danková.

Dodává navíc, že je také možné, že nakonec na všechny žaloby ani nedojde a banky začnou se zástupci hromadných žalob jednat.

"Nikdo neví, jak se budou banky dále chovat. Je možné, že po prvních vlnách úspěšných žalob v řádech tisíců klientů banky otočí, raději se vyhnou dalším žalobám a poplatky vrátí. Banky ale zatím tvrdošíjně nevrací," doplňuje Danková. 

Také podle Patrika Nachera ze serveru Bankovnipoplatky.com je možné, že nakonec ke všem žalobám nedojde. "Postoj bank je zatím tvrdý, ale postupem času dojdou výmluvy, proč nejednat. Je možné, že pak u některé z bank dojde k jednání a celé se to pohne," uvedl Nacher. 

Iniciativa ani nemá stanovený žádný "byznys plán". Původně totiž počítala s tím, že se k výzvě připojí jen zhruba 20 tisíc lidí. Víc než desetinásobný zájem tak s přehledem překonal původní odhady. Zároveň se razantně zvýšily i náklady, které Poplatkyzpět.cz mají. 

"Výrazně jsme přeskočili i původní plánované náklady v jednotkách milionů korun. Nyní jsme výrazně nad deseti miliony korun," dodává Danková s tím, že nejvyšší náklady jsou spojené hlavně s vedením call centra, kanceláří a mezd.

Náklady navíc nyní s prvními žalobami dál rostou kvůli výdajům na advokáty. "Budeme rádi, když soudem přiznané palmare pokryje všechny náklady," dodává Daniel Palko z vedení společnosti BSP Lawyer Partners, která Poplatkyzpět.cz provozuje.

Kromě advokátní kanceláře Toman a Devátý se budou muset kvůli obrovskému množství případů najímat další advokáti. A když se prý koláč, který v případě úspěchu získají na odměnách, rozkrájí, příliš toho nezbude. 

K výzvám na vrácení poplatků za úvěrové a hypoteční účty se připojilo přes 300 tisíc lidí. Všechny banky odmítly jednat o vrácení peněz a na řadě jsou nyní žaloby. Kdo s ní souhlasí, musí nyní zaplatit soudní poplatek 400 korun. Zástupci Poplatkyzpět.cz přitom podle svých průzkumů mezi vzorkem lidí, kteří se k výzvě připojili, počítají s tím, že žalobu by mohlo podat zhruba 250 tisíc lidí. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru