Zástupcem korejských aerolinek Korean Air v Českých aeroliniích se stane výkonný viceprezident pro strategii a plánování Won Te-čo. Do funkce člena dozorčí rady ho dnes zvolila mimořádná valná hromada dopravce.

Korejský zástupce v radě od 1. června nahradí Petra Matouška, který na funkci rezignoval.

Korean Air získal právo na účast v dozorčí radě Českých aerolinií společně s nákupem 44procentního podílu akcií tuzemského dopravce, který letos v dubnu koupil za 67,5 milionu korun.

Předsedou tříčlenné dozorčí rady ČSA zůstane i nadále generální ředitel a předseda představenstva Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák a třetím členem zůstává zástupce zaměstnanců Josef Maurer.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Kromě místa v dozorčí radě zaručuje korejskému dopravci smlouva s českým státem předkupní právo na všechny akcie ČSA do minoritního podílu (pod 50 procent).

Kromě tohoto minoritního podílu má ale dopravce zájem i o zbylé akcie, které vlastní Český Aeroholding. Odkoupil by je ale pouze za předpokladu, že padne omezení Evropské unie.

Kdyby většinu akcií dopravce získal nyní, přišly by ČSA o status národního dopravce a s ním spojená práva na lety do zemí s omezeným počtem přepravců (například do Ruska) a využívání takzvaného Open Skies prostoru.

ČSA v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly ČSA ztrátu 3,7 miliardy korun. Loňské výsledky společnost dosud neoznámila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru