Zástupcem korejských aerolinek Korean Air v Českých aeroliniích se stane výkonný viceprezident pro strategii a plánování Won Te-čo. Do funkce člena dozorčí rady ho dnes zvolila mimořádná valná hromada dopravce.

Korejský zástupce v radě od 1. června nahradí Petra Matouška, který na funkci rezignoval.

Korean Air získal právo na účast v dozorčí radě Českých aerolinií společně s nákupem 44procentního podílu akcií tuzemského dopravce, který letos v dubnu koupil za 67,5 milionu korun.

Předsedou tříčlenné dozorčí rady ČSA zůstane i nadále generální ředitel a předseda představenstva Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák a třetím členem zůstává zástupce zaměstnanců Josef Maurer.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Kromě místa v dozorčí radě zaručuje korejskému dopravci smlouva s českým státem předkupní právo na všechny akcie ČSA do minoritního podílu (pod 50 procent).

Kromě tohoto minoritního podílu má ale dopravce zájem i o zbylé akcie, které vlastní Český Aeroholding. Odkoupil by je ale pouze za předpokladu, že padne omezení Evropské unie.

Kdyby většinu akcií dopravce získal nyní, přišly by ČSA o status národního dopravce a s ním spojená práva na lety do zemí s omezeným počtem přepravců (například do Ruska) a využívání takzvaného Open Skies prostoru.

ČSA v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly ČSA ztrátu 3,7 miliardy korun. Loňské výsledky společnost dosud neoznámila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru