Jaro a oteplení přinesly lepší zprávy i z trhu práce. Nezaměstnanost se v dubnu snížila na 7,7 procenta z březnových osmi procent. 

Bez práce tak v dubnu bylo přes 551 tisíc lidí. To je sice o 22 tisíc lepší než v březnu, proti minulému roku ale úřady práce evidují téměř o 70 tisíc uchazečů o práci víc. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

"Nezaměstnanost v dubnu podle očekávání poklesla, bohužel ale výrazně méně, než by měla. Za poklesem stojí hlavně sezónní efekty," komentuje aktuální čísla analytik Home Credit Michal Kozub. 

Ačkoli se situace zlepšila, není sezónní vliv tak silný jako v předešlých letech. "Pokles nezaměstnanosti je až nečekaně malý, a ukazuje na špatnou situaci na trhu. Naděje na výrazné zlepšení se tedy rozplynula," dodává Kozub.

Pro úspěšné podnikání

Dostáváte zakázky nepravidelně, takže jeden měsíc potřebujete pět zaměstnanců a druhý padesát? Skončila zima a budete mít více zakázek? Podívejte se, jaké máte možnosti:

Zaměstnavatelé zvyšují poptávku po lidech na sezonní práce, zájem o brigádníky narůstá

Chystáte se zaměstnat brigádníky bez agentury? Jaké smlouvy jsou nejvýhodnější

Pracovní sílu nemusíte nutně zaměstnávat. Můžete si zaměstnance jen půjčit u agentury

Podobně situaci hodnotí i další odborníci. Podle Libora Stodoly z poradenské společnosti PwC jsou sezónní práce téměř jediným impulsem, který letos může snížit nezaměstnanost.

"Dlouhodobější a výraznější snížení počtu nezaměstnaných vyžaduje, aby firmy uvěřily v ekonomické oživení a začaly opět vytvářet nová pracovní místa," vysvětluje Stodola. K tomu však podle něj mělo dojít ve větší míře až v příštím roce. 

Ještě v dalších týdnech by se ale situace měla mírně zlepšit. "Nezaměstnanost bude díky dočasným pracím klesat i v následujících dvou měsících, kdy se dostane až pod hranici 7,5 %. Podzim však bude ve znamení opětovného růstu počtu nezaměstnaných, a to zvláště, když ekonomika neroste a nevytváří nová pracovní místa," dodává Petr Dufek z ČSOB. 

Na jedno místo připadá 14 lidí

V dubnu přibylo proti březnu 900 nových volných pracovních míst, celkem jich úřady práce evidovaly téměř 40 tisíc. Na jedno volné místo tak připadalo v průměru 14,2 uchazeče.

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 40 z celkem 77 okresů. Nejvyšší byl v okresech Most (13,6 procenta), Bruntál (13,1 procenta), Ústí nad Labem (12,1 procenta) a Jeseník (12 procent).

Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně zaznamenán v okresech Praha-východ (3,3 procenta), Praha-západ (3,8 procenta) a v Praze (4,7 procenta). Nízká míra nezaměstnanosti byla i v Mladé Boleslavi (4,7 procenta a v Plzni-jih (4,9 procenta).

Meziměsíční pokles nezaměstnaných zaznamenaly úřady práce v 74 okresech. Největší pokles byl v okresech Jeseník, Prachatice, Pelhřimov, Jindřichův Hradec, Znojmo a Písek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru