Prezident Miloš Zeman požádal o ruské investice v Česku. Řekl to rusky v projevu na recepci pořádané ruským velvyslanectvím v Praze k 68. výročí konce druhé světové války. A to ve chvíli, kdy hovořil o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Na ruském velvyslanectví prohlásil, že by si přál, kdyby byl objem ruských investic v zemi za několik let někde mezi dvěma až čtyřmi procenty celkového zahraničního kapitálu v Česku a aby vzrostly také české investice v Rusku.

Prezident Zeman dává dlouhodobě najevo pozitivní vztah k Rusku a jedním z jeho nejbližších spolupracovníků je šéf českého zastoupení ruského ropného gigantu Lukoil Martin Nejedlý.

Během čtvrteční návštěvy Zeman připomněl, že zatím je podíl ruských peněz jen 0,8 procenta celkových cizích investic v Česku. Nejvýznamnějšími investory jsou Nizozemsko, Německo a Rakousko.

"Pokud jsme s  našimi ekonomickými vztahy z 90 procent spokojeni, je potřeba soustředit se na těch deset procent, se kterými spokojeni být nemůžeme," prohlásil prezident s tím, že kritika od přátel by měla být především impulsem k rozvoji další spolupráce. Ocenil také kvalitu ruských podnikatelů, kteří v Česku podnikají.

Zeman: Označili mě za ruského agenta

"Jsem zcela přesvědčen, že jsou kvalitní ruští podnikatelé. Nenechávejte si je jen na ruském území. Pošlete je k nám, do Česka jako nejen politické ale také ekonomické posly dobrých vztahů mezi našimi zeměmi," řekl ruskému velvyslanci Sergeji Kiseljovi český prezident.

Připomněl, že pravicový tisk jej někdy označoval za ruského agenta. "Jsem agent ekonomické spolupráce založené nejen na výměně výrobků, ale také, a to je nejdůležitější, na výměně kapitálu," dodal Zeman.

Prezident zmínil například skupinu Evraz ovládající od roku 2005 ostravské vítkovické ocelárny, které nyní mají problémy kvůli nízké poptávce a několik měsíců stály. Zeman uvedl, že by byl rád, aby za rok mohl ruský velvyslanec poznamenat, že se tamní výroba opět rozjela.

Své vystoupení zakončil recitací části textu ruské dětské písně "Pusť vsjegda budět solnce" (Ať nám vždy slunce svítí), známé starším ročníkům ze školních hodin ruštiny.

Téma dostavby Temelína, obří miliardové zakázky, zmínil ve svém vystoupení také ruský velvyslanec. "Doufáme, že nové perspektivy česko-ruské spolupráce otevře projekt dostavby Jaderné elektrárny Temelín, v němž Češi a Rusové opět spojili své zájmy a jednají společně," uvedl velvyslanec.

O dostavbu Temelína mají zájem rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a také americký Westinghouse. Francouzskou Arevu společnost ČEZ ze soutěže vyloučila.

Ruský velvyslanec je přesvědčen, že dlouholetá spolupráce Česka a Ruska v jaderné energetice "světové úrovně" přispívá k řešení otázek české energetické bezpečnosti.

Dostavbu jaderné elektrárny označují někteří pozorovatelé za významnou i z pohledu energetické bezpečnosti a geopolitických zájmů, část z nich by se z těchto důvodů přikláněla spíše k západnímu spojenci.

Oslav výročí konce války se na dejvickém velvyslanectví Ruské federace účastnily stovky hostů. Nechyběli veteráni bojů členové vlády včetně premiéra Petra Nečase (ODS) či ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), zástupci parlamentu, ale ani bývalý prezident Václav Klaus. S ním a s jeho ženou Livií Zeman několik minut na zahradě velvyslanectví hovořil.