Přes 300 tisíc lidí chce od tuzemských bank zpátky peníze za vedení a správu hypotečního či úvěrového účtu. Průlom nastal loni, kdy německý soud rozhodl, že takový poplatek není oprávněný a banka musela peníze vrátit. 

To byla inspirace i pro první takový případ v Česku, kdy banka nakonec peníze za správu úvěru také vrátila.

A postupující vytrvalý nátlak, který od začátku roku nabral na síle a k různým výzvám se už připojilo přes 300 tisíc lidí, má výsledky. 

Banky sice odmítají se zástupci hromadných výzev jednat a blíží se tak obrovská vlna žalob, na druhou stranu ale většina z nich ustoupila od vyžadování tohoto poplatku u nově sjednaných smluv. 

Od začátku roku jej zrušily například Raiffeisenbank či Komerční banka. Vedle toho ČSOB a Poštovní spořitelna se připojily od poloviny března k taktice Hypoteční banky. Začaly totiž nabízet jak hypotéku bez poplatků, tak dál i s poplatkem.

"Klient si může vybrat ze dvou variant, z nichž v hypotéce bez poplatků jsou veškeré náklady na služby s úvěrem spojené promítnuty do úrokové sazby," vysvětluje mluvčí ČSOB Pavla Hávová. 

Vedle toho České spořitelně ani UniCredit Bank se poplatků vzdát nechtějí. Zatím je tedy nezrušily úplně, ale do konce května vyhlásily tzv. "poplatkové prázdniny". Podle některých odborníků je ale možné, že se už neodváží ani po konci května tyto poplatky znovu zavést. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru