Americký výrobce elektromobilů se poprvé po deseti letech existence přehoupl do zisku. Firma v prvním čtvrtletí vydělala 15 milionů dolarů, především díky prodejům elektrického sedanu Model S. Tržby dosáhly 562 milionů dolarů, což je obrovský nárůst proti 30 milionům před rokem, píše BBC.

Tesla uvádí, že objednávky na Model S z celého světa převyšují 20 000 aut za rok. Akcie firmy reagovaly na výsledky posílením o 16 procent. Zisk na akcii je 12 centů, což je třikrát více, než odhadovali analytici z Wall Street. Akcie Tesly v poslední době kolísaly, letos ale rostou už o 67 procent.

Výrobcům elektrických vozů se zatím nedaří dobře, Tesla se zdá být první výjimkou. Model S prodává za 49 500 dolarů (970 000 korun), což je asi o polovinu méně, než stojí její model Roadster.

Čtvrtletní prodeje Modelu S překonaly vlastní odhady společnosti, což ji může těšit zvlášť po kritické recenzi v New York Times.

Její autor napsal, že testovanému Modelu S došla kvůli zimě baterie dříve, a uvízl proto u silnice. Šéf Tesly, miliardář a spoluzakladatel PayPal Elon Musk, recenzi označil za "podvod".

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

V titulcích novin se v poslední době objevily Muskovy výroky o autech s autopilotem. Takové inovace vedou některé k úvahám, zda je jeho firma "nový Apple" a Musk nový Steve Jobs, píše britský server.

Jak již bylo zmíněno, Tesla je spíše výjimkou. Někteří menší výrobci ekologických aut naopak museli skončit. Minulý týden vyhlásil bankrot Coda Holdings, který prodal pouze 100 elektrických sedanů. Ty měly dojezd kolem 142 kilometrů, nejlepší ve své třídě, ale podstatně méně než Tesla Roadster a Tesla Model S.

Výrobce výkonných hybridních elektromobilů Karma si už najal konkurzní poradce a hledá kupce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru