Většinou to začíná už v dětství. Třeba výbuchy v domácí laboratoři nebo poněkud nevinněji – například sbíráním rostlin do herbáře, případně vytvořením domácí zoologické zahrady. Když ale zálibu mladého badatele podchytí ve škole či jinde, může to jednou přinést i Nobelovu cenu... Nebo prozatím alespoň cenu Gordona Moorea, která je dotovaná částkou 75 tisíc dolarů, což je v přepočtu pěkný milion a půl.

 

V Česku se o takové podchycení snaží kromě jiného dvě národní soutěže. Ta první označovaná SOČ čili Středoškolská odborná činnost má dlouho tradici, krátce po sametové revoluci jí přibyla mladší sestra. Klání pořádané Asociací pro mládež, vědu a techniku (AMAVET) letos slaví dvacetiny.

 

Nejlepší středoškoláci, kteří zabodovali v obou těchto soutěžích, mají nyní šanci uspět v celosvětové konkurenci Intel ISEF (@intelisef). Šestice českých nadějí - Do Hoang Diep, Jan Hrabovský, Marie Švarcová, Martin Palkovský, Michaela Krákorová a Marek Novák o víkendu odletí do amerického Phoenixu, aby tam soupeřili s nejlepšími mladými vědci z celého světa. Celkem se jich tam sejde na 1600.

 

Kromě hlavní ceny Gordona Moorea budou rozdány další medaile v řadě kategorií. Celkem se rozdělí v přepočtu 60 miliónů korun. Americké univerzity si na soutěži budou obhlížet nadějné budoucí studenty. Mladé badatele si do Phoenixu přijdou prohlédnout také zástupci firem.

 

Tak držme českým studentům palce stejně, jako bychom fandili třeba hokejistům nebo fotbalistům na mistrovství světa. Vždyť věda je někdy pěkná dřina. Jedna z českých nadějí – Marie Švarcová, studentka Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové, zkoumala miniaturní organismy – želvušky. Při jejich sbírání musela lézt po střeše a když je pekla v troubě, aby vyzkoušela, jakou teplotu vydrží, tak to taky nebyla žádná legrace.

Související