Každý občan Evropské unie bez ohledu na svoji finanční situaci by měl mít právo na základní bankovní účet. Vyplývá to ze středečního návrhu Evropské komise (EK). Podle něj bude také pro majitele účtů snadnější změnit banku a porovnávat poplatky v jednotlivých finančních ústavech.

Studie EK uvádějí, že banky neposkytují dostatek informací o podmínkách pro změnu účtů i o bankovních poplatcích. Spotřebitelé často platí příliš vysoké ceny za bankovní služby a s obtížemi se orientují v účtovaných poplatcích, uvedla komise.

Navrhuje proto, aby banky měly povinnost informovat o poplatcích za poskytované služby a předkládat výpis poplatků účtovaných za posledních 12 měsíců. Tyto informační dokumenty musejí mít u všech bank stejnou formu a používat stejnou terminologii, aby je bylo možné snáz porovnávat. Banky také budou muset nabídnout glosář pojmů používaných v souvislosti s účty.

V každém členském státě by také měla být aspoň jedna nezávislá internetová stránka, která bude uvádět informace o poplatcích a umožní jejich srovnávání.

Pokud bude někdo chtít změnit banku, tak související administrativu, například převedení stálých platebních příkazů, budou muset zařídit samy banky. Klientovi bude stačit jen informovat novou banku, která převod bezplatně zařídí. V rámci jedné země na to bude mít 15 dní, mezi státy EU 30 dní.

Komise s podobnými návrhy již přišla před dvěma lety, kdy ale jen apelovala na samoregulaci bank. Zlepšení ale nastalo jen omezené míře, konstatovala EK. Pokud návrh schválí Evropský parlament a členské státy, bude právně závazný.

V ČR nemá účet pětina lidí

Komise také navrhuje, aby měl každý občan členského státu EU nárok na základní účet. Finanční situace žadatele nesmí tento nárok ovlivňovat, uvedli komisaři. Stejně tak bude možné si otevřít účet v jiné zemi Evropské unie, aniž by tam měl majitel účtu trvalý pobyt.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Základní účet, který bude muset nabízet aspoň jedna banka v zemi, nebude zahrnovat možnost půjčky nebo kontokorent. Naopak musí umožňovat bankovní převody, platby, výběry hotovosti a debetní kartu.

"Nemá-li člověk v dnešní době přístup k bankovnímu účtu, znamená to pro něj obtížnější a nákladnější každodenní život. Dnešní návrh všem evropským občanům konečně zajistí přístup k základnímu bankovnímu účtu a umožní jim plně se zapojit do společnosti," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Vyjádřil také naději "díky snazšímu porovnání poplatků ... banky zlepší svou nabídku a zlevní ji".

Podle studií EK nemá nyní bankovní účet 58 milionů Evropanů nad 15 let a 25 milionů z nich by účet chtělo. V případě asi 2,5 milionu Evropanů banka účet otevřít odmítla. Jen tři procenta občanů má účet v jiné zemi EU.

Nejvíce lidí bez bankovního účtu bylo loni v Rumunsku (55 procent obyvatel) a Bulharsku (47 procent). Naopak v Dánsku a Finsku nedosahuje počet spotřebitelů bez účtu ani jednoho procenta. V České republice to bylo 19 procent, tedy stejně jako v Portugalsku a o procentní bod méně než na Slovensku. Průměr celé EU je 14 procent.