Figurka, která tančí, skáče na trampolíně a hraje si s míčem. Na první pohled obyčejný animovaný film. Kdyby se ovšem nejednalo o postavičku složenou z atomů, jedněch z nejmenších částic ve vesmíru. Minutu a půl trvající fázová animace s názvem Chlapec a jeho atom už získala zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako nejmenší film na světě.

Film vytvořili výzkumníci z IBM, kteří "zkrotili" tisíce miniaturních částic a vytvořili z nich 242 filmových políček.

"Chytit, posouvat a tvarovat atomy k vytvoření filmu na úrovni atomů je opravdová věda a zcela nový přístup," popisuje Andreas Heinrich, vedoucí výzkumník v IBM Research.

Vědci použili atomy kyslíku v molekule oxidu uhelnatého. Při natáčení je posouvali pomocí speciálního mikroskopu, který jako první přístroj na světě umožnil vědcům vizualizovat svět na úrovni atomů. "Váží 2 tuny, funguje při teplotě minus 268 stupňů Celsia a zvětšuje atomový povrch 100 milionkrát," vysvětluje vědec Christopher Lutz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.