Nejlevnější z konkurentů RWE přitom dnes prodávají plyn domácnostem až o 30 procent levněji. Výsledkem je masivní odliv zákazníků ke konkurenci. Z původních 2,3 milionu odběrných míst jich nyní u plynáren skupiny RWE zůstává 1,6 milionu. Zlevnění ohlášené RWE změní rozložení sil na trhu jen částečně. Nejlevnější z dodavatelů, jako například E.ON Energie, SPP CZ či Lama Energy, si udrží výrazný odstup i nadále.

"Dodávky zemního plynu od E.ON Energie zůstávají v porovnání nabídkou skupiny RWE až o 20 procent výhodnější," poznamenal mluvčí skupiny E.ON Vladimír Vácha.

Další konkurenti však už museli na krok RWE reagovat, aby nebyli dražší. Zlevnění proto oznámil například Centropol Energy, Bohemia Energy, stejně jako ČEZ. "Upravíme naše ceny, abychom zůstali levnější než RWE. Budeme dál pokračovat ve své strategii garantovat nižší ceny oproti základní nabídce dominantního dodavatele," uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

S nabídkou slev přispěchala i Pražská plynárenská, na rozdíl od jiných dodavatelů ji však podmínila podpisem smlouvy na tři roky.

Před pěti lety skupina RWE ovládala téměř 73 procent trhu dodávek plynu českým zákazníkům. Podle posledních statistik operátora energetického trhu OTE její podíl klesl na zhruba 41 procent. Velká část firemní klientely i statisíce domácností přeběhly k levnějším konkurentům, kteří nejsou vázáni dlouhodobými smlouvami s vazbou na cenu ropy. Tak masivní přeliv zákazníků je v Evropě unikátní.

Letos již šéfové RWE v Česku pozorují obrat k lepšímu. Místo loňských 37 miliard kilowatthodin plynu by mohli koncovým zákazníkům dodat 38,9 miliardy. "Počet zákazníků, kteří se k vám vracejí, se meziročně zvýšil čtyřikrát," zmínil obchodní ředitel RWE ČR Tomáš Varcop. Vrátili se i někteří z největších odběratelů jako například Vítkovice a Energetika Třinec.

 


 

obalka Ekonom 182013- Jak se v posledních letech vyvíjel trh s plynem?

- Jak se bude vyvíjet vztah RWE a ruského Gazpromu, s nímž má nevýhodnou smlouvu?

- A jak se mění struktura skupiny RWE v Česku?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 2. května.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.