Představa, že utrpení je dobré pro duši i ekonomiku, je široce rozšířena. Pro její zastánce představuje finanční krize odraz morálního pochybení, které je třeba napravit právě utrpením. Ekonomika je ale věcí pozemskou, ne předmětem posmrtného života. Ti, kteří prosazují politiku utahování, musí vedle moralizování dokázat také její efektivitu. Snaží se o to i poukazováním na baltské země. Tvrdí, že Lotyšsko je zachráněno a nyní prochází boomem. Je to ale pravda? A pokud ano, co z toho plyne pro jiné země?

Všechny tři baltské ekonomiky si před krizí prošly úvěrovým boomem. Lotyšsko mělo v roce 2007 deficit běžného účtu ve výši 22 % HDP, Estonsko 16 % a Litva 14 %. Soukromý sektor v Lotyšsku tak dosahoval finančního deficitu ve výši 23 %, v Estonsku 19 % a v Litvě 13 %. S příchodem krize vyschnul příliv kapitálu, zkolabovaly ceny aktiv, přišla recese a fiskální deficity.

Baltské ekonomiky se rozhodly reagovat fixací kurzu a fiskálním utahováním. Lotyšsku se také dostalo významné pomoci od EU, MMF a severských zemí. Panovaly však obavy z toho, že fixace kurzu znamená chybu. Sdílel je i Olivier Blanchard z MMF, ale tyto obavy se ukázaly jako liché.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru