Mediální společnost CME, která v tuzemsku vlastní televizi Nova, upíše ve veřejné nabídce 54,4 milionu akcií za cenu 2,75 USD (zhruba 54 Kč) za akcii. Celkem 49,9 procenta získá její největší akcionář Time Warner. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Výnos 149,6 milionu USD je o téměř 14 procent nižší, než firma při oznámení úpisu očekávala.

Time Warner vedle toho upíše 200 000 preferenčních akcií po 1000 USD s výnosem 200 milionů dolarů. CME tak celkově získá téměř 350 milionů dolarů (6,85 miliardy Kč), z nichž 300 milionů použije na úhradu dluhu a zbytek k provozním účelům.

Výnos z vlastní emise CME je podle analytika J&T Banky Pavla Rysky nižší než cíl 174 milionů USD, který firma indikovala tento týden. "Cenu úpisu i upsaný objem, který nedosáhl cílové sumy, hodnotíme negativně," uvedl.

Na oznámení v pátek zareagovaly akcie CME na pražské burze pádem o 18,6 procenta na 55,35 Kč za cenný papír.

"Warneři" budou moci preferenční akcie třídy B za tři roky přeměnit na akcie třídy A, s nimiž se pojí hlasovací práva. Tím pádem by se podíl Time Warner v CME dostal nad 50 procent (v současnosti má podíl 49,9 procenta).

Zda se Time Warner rozhodne navýšit svůj podíl, bude záviset především na hospodaření CME. Kvůli jejím slabým výsledkům ostatně „Warneři“ nenavyšovali svůj podíl již letos.

"Společnost CME je výrazně zadlužená, financuje se poměrně draze a Time Warner ji v takovém stavu nechtěl mít ve svém účetnictví. Když by se provozní výsledky firmy v následujících třech letech nijak výrazně nezlepšily, zadlužení bylo stále stejně vysoké a obsluha dluhu nadále drahá, nedá se vyloučit, že by s navýšením svého podílu v CME čekal Time Warner déle než tři roky," říká Ryska.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV.

CME vedle České republiky provozuje televizní stanice na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru