Rušné dny má za sebou vydavatelství Economia. Před časem oznámilo, že svou slovenskou část – vydavatele tamních Hospodárských novin – prodává Andreji Babišovi.

Dnes vedení firmy oznámilo, že se dohodlo na převzetí třetího největšího portálu na českém internetovém trhu – společnosti Centrum Holdings.

„Ke koupi jsme přistoupili nikoliv náhodou ve chvíli, kdy se Economia připravuje na spuštění nejmodernějšího newsroomu ve střední Evropě. Akvizice pomůže výrazně urychlit transformaci Economie v moderní vydavatelský dům třetího tisíciletí,“ uvedl Kamil Čermák, místopředseda představenstva Economie zodpovědný za restrukturalizaci.

Economia a Centrum společně utvoří firmu s více než 700 zaměstnanci a ročním obratem přes jednu miliardu korun. Economie si kupuje především významnější postavení na internetovém trhu a technologické know-how. „Významnou posilou našeho týmu budou zkušení novináři, kteří vytvářejí obsah Aktuálně.cz,“ uvedl Čermák.

Spojením Centra s internetovými aktivitami Economie vznikne firma, která svým obsahem zasahuje přes polovinu internetové populace v Česku. Pod Economii přejde kromě Akutálně.cz, portál Centrum a Atlas a další dvě desítky internetových projektů. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Economia portál Centrum kupuje od amerického investičního fondu Warburg Pincus. Cena nebyla zveřejněna. Je ale jisté, že Američané dostanou jen zlomek toho, co za Centrum zaplatili, když ho v roce 2007 koupili od zakladatelů Ondřeje Tomka a Oldřicha Bajera. Kupce pro společnost hledali několik let, v minulosti bylo mezi zájemci i vydavatelství Ringier nebo i otec zakladatel Ondřej Tomek.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.