Slovenský finančník Mario Hoffmann získá 24 procent akcií J&T Finance Group, která je mateřským podnikem finanční skupiny J&T.

J&T Finance Group zase převezme kontrolní podíl ve slovenském peněžním ústavu Poštová banka, kterou ovládá Hoffmannova společnost Istrokapital. Napsal to portál motejlek.com, podle kterého transakce vyústí ve faktické propojení obou finančních skupin. Hoffmann získá podíl navýšením kapitálu J&T Finance Group. Nové podíly majitelů J&T Finance Group Jozefa Tkáče a Ivana Jakaboviče budou pak shodně po 38 procentech.

Portál napsal, že J&T Finance Group v nejbližších dnech převezme zhruba 88 procent akcií peněžního ústavu Poštová banka. Na transakci se obě strany dohodly už dříve.

"Vstup Hoffmanna do akcionářské struktury J&T je logickým vyústěním téměř 15leté spolupráce. Nyní obě skupiny patří mezi největší hráče na domácím trhu, ale při úvahách o vstupu na finanční trhy zemí jako Polsko či Rusko se dostáváme do prostředí s daleko většími hráči," komentoval dohodu prezident J&T Jozef Tkáč.

"J&T a její zakladatele vnímám jako nejbližší obchodní partnery, se kterými si rozumíme nejen v byznysu, ale i lidsky. Propojení holdingů vytváří prostor pro uskutečnění projektů ve finančnictví, jakož i další společné investiční zájmy a rozvoj nových významných projektů. Takovým je přelomový biotechnologický projekt Axon, jehož výsledkem by měl být například lék proti Alzheimerově chorobě," uvedl předseda správní rady Istrokapitálu Mario Hoffmann.

Istrokapital podle předchozích informací tisku přijde o kontrolu nad bankovním domem kvůli ztrátovým řeckým dluhopisům. Poštová banka vlastní také důchodovou správcovskou společnost, v níž si klienti šetří na penzi odkládáním části povinných důchodových odvodů.

Hodnota majetku skupiny kolem Poštové banky v závěru loňska činila 3,4 miliardy eur.

J&T Finance Group vznikla v roce 1995 a podle dřívějších informací ji ovládají slovenští finančníci Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič. Do skupiny patří česká J&T Banka a řada dalších firem zaměřených například na investice a na správu aktiv, které působí v různých zemích.

Majetek skupiny v roce 2011 stoupl o třetinu na 5,03 miliardy eur (130 miliard korun). Údaje za loňský rok společnost zatím nezveřejnila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru