Zapomeňte na Mercedes, BMW nebo Jaguar, nejoblíbenějším autem Velké Británie je Škoda, píše britský deník Daily Mail. Škoda Yeti totiž zvítězila v průzkumu nejčtenějšího motoristického časopisu země Auto Express.

Celkem 46 tisíc dotazovaných majitelů aut se pochvalně vyjádřilo i o dalších škodovkách, do první desítky se dostal ještě druhý Superb a sedmá Octavia.

Škoda ale dál zůstává v Británii spíše okrajovou značkou. Lepší prodeje vykazuje hned patnáct jiných automobilek. Žádná ze škodovek sice není mezi bestsellery, značka je ale v průzkumech spokojenosti úspěšná dlouhodobě.

Čtyři roky po sobě se stala nejoblíbenější značkou a v první desítce nejoblíbenějších modelů se poslední roky vyskytují hned tři škodovky. U konkurenčního průzkumu spokojenosti, který vytváří společnost JD Power, se řadu let vyskytuje v první desítce.

Výsledky průzkumu

1. Škoda Yeti

2. Škoda Superb

3. Jaguar XF

4. Renault Scenic

5. Alfa Romeo Giulietta

6. Mazda CX-5

7. Škoda Octavia

8. Land Rover Discovery

9. BMW 3

10. Mercedes E

Velká Británie se nyní pro Škodu stává klíčovou zemí. Zatímco globální prodeje zejména kvůli situaci v Evropě klesají, tam rostou dvouciferným tempem, a tlumí tak dopady evropské recese. V roce 2012 se pro Škodu v Británii rozhodlo 53 200 zákazníků, o osmnáct procent více než o rok dříve.

"V růstu pokračuje Škoda i v letošním roce a vyvíjí se výrazně lépe než celkový trh. V březnu bylo zákazníkům dodáno deset tisíc vozů. Jedná se o nejlepší měsíční výsledek v historii a meziročně se jedná o nárůst o 21,6 procenta," popisuje mluvčí značky Tomáš Kubík. Británie je pro Škodu po Německu druhým nejdůležitějším západoevropským trhem.

Vedení automobilky úspěchy v anketách a průzkumech přičítá hlavně tvrdé práci tamního importéra, který během dvou dekád dokázal proměnit image značky z té, o které se vypráví vtipy, po tu, která patří trvale k těm, se kterými jsou zákazníci nejspokojenější.

Podobné zákaznické průzkumy ale nelze brát tak, že by Škoda byla automaticky lepší než například Jaguar. Vypovídají o tom, jak vůz a s ním spojený servis splnil očekávání, která na ně zákazníci kladli. Škoda ale už ani v Británii neboduje díky ceně. Například Škoda Octavia stojí stejně jako větší Ford Mondeo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru