Hospodaření skupiny RWE v Česku se loni propadlo do ztráty téměř 1,3 miliardy korun. Meziročně je to zhoršení o 15,4 miliardy korun a stojí za ním nevýhodné nákupy plynu společností RWE Transgas, uvedli ve středu na tiskové konferenci představitelé společnosti.

RWE ale v Česku dosáhla rekordních tržeb 215 miliard korun, meziročně narostly o 41,1 miliardy.

RWE vykazuje ztrátu především v obchodu s plynem, prodělek letos dosáhl 16,7 miliardy korun. Podle finančního ředitele RWE ČR Axela Gerhardyho je na vině dlouhodobý kontrakt s ruskou společností Gazprom, od níž RWE nakupuje. Gerhardy věří, že se situace změní po skončení arbitráže o cenu, kterou RWE s Gazpromem vede.

I přes celkovou ztrátu označil předseda představenstva RWE ČR Martin Herrmann rok 2012 za úspěšný. Podle něj se podařilo stabilizovat tržní podíl 44 procent na dodávkách plynu a společnost uspěla na trhu s dodávkami elektřiny. Herrmann dále uvedl, že firma dokončila významné investice a prošla restrukturalizací.

RWE je nejsilnějším hráčem na tuzemském trhu s plynem, podíl skupiny na trhu však v posledních letech klesal. Představitelé společnosti dnes ale uvedli, že se daří trend pomalu obracet. Podle člena představenstva RWE ČR zodpovědného za obchod Tomáše Varcopa se odliv zákazníků mezi roky 2011 a 2012 snížil o 20 procent. Ke skupině se vracejí také někteří velcí dodavatelé, Varcop se zmínil například o Energetice Třinec.

Varcop dále uvedl, že v roce 2011 prodala RWE 44,6 terawatthodiny (TWh) zemního plynu, loni to bylo 37 TWh. V letošním roce ale skupina už očekává zvýšení objemu prodejů na 38,9 TWh plynu.

RWE také posiluje na trhu dodávek eletřiny. V loňském roce získala 25 procent podílu na zákaznících, kteří se rozhodli dodavatele elektřiny změnit, a celkem dodávala elektřinu téměř 230.000 klientů.