Uživatelé telekomunikačních služeb dluží operátorům zhruba čtyři miliardy korun. Na Českém telekomunikačním úřadě v současnosti leží 380.000 sporů o zaplacení faktur za telekomunikační služby, které kvůli přechodu agendy z ČTÚ na správní soudy úředníci nestíhají řešit.

Na konferenci České asociace elektronických komunikací to uvedli náměstek ČTÚ Marek Ebert a ředitel právního odboru T-Mobilu Miroslav Uřičař.

Spory o peníze mezi zákazníky a operátory dosud rozhodoval ČTÚ, schvalovaná novela telekomunikačního zákona ale agendu převádí na soudy. Ty se přitom brání s tím, že je nové spory o placení telekomunikačních faktur zahltí. V ostatních evropských zemích spory o faktury soudy obvykle řeší.

I telekomunikační úřad v minulosti tvrdil, že jej soukromoprávní spory o peněžité plnění zatěžují. Proto usiloval o převedení agendy pod ministerstvo spravedlnosti. V rámci převodu kompetencí již také snížil počet pracovníků, kteří spory vyřizují, o polovinu na zhruba 50 lidí.

O převodu pracovníků na soudy již rozhodla loni vláda. Druhá část úředníků by měla z ČTÚ přejít na začátku příštího roku. Soudy spory ale zatím neřeší a čekají na účinnost novely telekomunikačního zákona.

"Z hlediska Telefóniky fungovalo, když spory o finanční plnění řešil úřad. V porovnání se soudy ve velmi krátkém čase," uvedl David Voska z Telefóniky. Telefónica v současnosti vede 85.000 sporů o celkovou částku blížící se jedné miliardě Kč. "Je nám v zásadě jedno, kdo bude rozhodovat, tedy jestli soudy, nebo ČTÚ, ale hlavně by měl někdo už začít spory řešit," dodal Uřičař.

Podle zástupců ministerstva průmyslu a obchodu není jasné, kdo spory bude v budoucnu řešit a kdy bude novela zákona schválená. O její podobě jednají špičky ministerstev průmyslu a spravedlnosti. Podle Eberta tak ČTÚ v současné patové situaci hrozí žaloby kvůli nečinnosti.