Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec rezignuje k 15. květnu na svou funkci. Z čela útvaru se rozhodl odejít kvůli sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která tvrdí, že na ni protikorupční policie připravovala kauzu.

Svou rezignaci Martinec oznámil na pondělní mimořádné tiskové konferenci za přítomnosti policejního prezidenta Martina Červíčka, který jeho rozhodnutí označil za "chlapské gesto".

Martinec kategoricky odmítl, že by protikorupční policie konstruovala případ nebo prodávala informace, jak se domnívá Bradáčová, která policejního prezidenta vyzvala, aby prověřil práci Martincova útvaru. Bradáčové se nelíbí, jak protikorupční policie řeší některé případy.

Martinec však oponuje a tvrdí, že útvar za jeho vedení dosáhl velmi dobrých výsledků.

Rezignuje proto, že chce vytvořit prostor, aby mohli policisté dále pokračovat v nastaveném trendu. Současný spor s Bradáčovou podle něj dehonestuje práci útvaru. Uvedl také, že další spolupráci s Bradáčovou si nedokáže představit. "Dva lidé si nemusí sednout, tak to bylo i v tomto případě," prohlásil.

Červíček řekl, že Martinec svou rezignací povýšil zájem policie nad svůj osobní zájem. S odcházejícím šéfem protikorupční policie chce nadále spolupracovat, podle něj by měl nadále zastávat vedoucí pozici.

Tomáš Martinec (46)

- Ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) je Tomáš Martinec od 1. března 2011. Před tím byl zástupcem policejního ředitele v kraji Vysočina.

- Martinec v ÚOKFK působil již dříve, a to jako náměstek. V únoru 2009 ÚOKFK dočasně vedl. Před tím pracoval u finanční policie, kde byl náměstkem ředitele, a na policejním prezidiu.

- Martince do čela ÚOKFK jmenoval bez výběrového řízení policejní prezident Petr Lessy. Vybral ho kvůli jeho bohatým zkušenostem v protikorupční a finanční policii a pro jeho podíl na úspěšné transformaci kriminálky na Vysočině.

- V čele ÚOKFK vystřídal Libora Vrbu, který na funkci rezignoval koncem února 2011. Martinec přitom z vedení útvaru odešel údajně kvůli neshodám s Vrbou, kterého zastupoval.

- V roce 2011 napsal deník Právo, že o Martincovi se v minulosti mluvilo například kvůli jeho vztahům s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Ten mu v roce 2008 coby náměstkovi protikorupčního útvaru neoficiálně nabídl místo pražského policejního ředitele, a to aniž měl k takovému jednání jakýkoliv mandát. Martinec nabídku odmítl a o nestandardním jednání primátora informoval své tehdejší nadřízené, napsalo Právo.

- Martinec se narodil 22. září 1966. K policii nastoupil v roce 1986, a to ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1996 odešel na odbor ochrany dětí okresního úřadu ve Žďáru. Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy Univerzity. V roce 1999 se k policii vrátil.

Kdo Tomáše Martince nahradí, zatím není jasné. "Můj náměstek pro kriminální policii a vyšetřování vypíše napřed nabídkové řízení a poté případně výběrové řízení," uvedl Červíček.

Policejní prezident se sporem Bradáčové a Martince zabývá od doby, kdy od Bradáčové dostal podnět k prověření stávající úrovně spolupráce Vrchního státního zastupitelství v Praze a protikorupční policie. Odhadl, že první výsledky prověřování by mohl znát zhruba za 14 dní.

John: Je to chyba

Podle bývalého ministra vnitra a poslance Věcí veřejných Radka Johna je Martincova rezignace chybou.

"Napřed se zbavili prezidenta Petra Lessyho a teď šéfa protikorupční policie. Policii teď bude ovládat ODS, která si místo plukovníka Martince dosadí svého člověka. Tohle je konec vyšetřování velkých kauz v Česku," řekl John v České televizi.

Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (LIDEM) však takovou interpretaci odmítá. "Boj s korupcí nestojí a nesmí stát na jedné osobě," řekla Peake v ČT.

Z Martincova konce nemá radost stínový ministr vnitra a šéf poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc. "Je škoda, že končí. Na druhou stranu si nedovedu představit, jak by dál spolupracoval s paní Bradáčovou. A pevně doufám, že rezignace byla dobrovolná a ne pod tlakem policejního prezidenta," řekl Tejc v ČT.

Ke sporu Martince s Bradáčovou se minulý týden vyjádřili i dva ministři. Zatímco šéf justice Pavel Blažek (ODS) se zastal Bradáčové, ministr vnitra, nestraník Jan Kubice, řekl totéž, co Tejc: tedy že si nedokáže představit spolupráci šéfa protikorupční policie a pražské vrchní státní zástupkyně.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) serveru novinky.cz řekl, že hlavní vina je na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, který podle něj nedokázal mezi policisty a státními zástupci sjednotit výklad zákonů.

Vydržel jen dva roky

Protikorupční policii vedl Martinec od dubna 2011. Dříve působil jako zástupce ředitele policie v Kraji Vysočina.

O Martincovi se také mluvilo kvůli jeho vztahům s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem. Ten mu v roce 2008 údajně nabídl post pražského policejního ředitele. Martinec to ale odmítl a o snaze tehdejšího primátora informoval své nadřízené.