Co se dnes (čtvrtek 25.5.) dělo na veletrhu v Brně:

MOSTY 2013 – 18. MEZINÁRODNÍ SYMPOSIUM, 8.00–19.00 hod., Hotel Voroněž

Kontakt – Kontrakt, Salon obchodních příležitostí, 9.30–16.00 hod., pavilon F

Město a doprava – URBISAFETY, 9.30–13.30 hod., pavilon P, sál P4 – a, b

XX. celostátní kongres starostů a primátorů měst a obcí ČR, 10.00–13.00 hod., pavilon A, sál Rotunda

Ze starých domů udělat pasivní – šance jako Brno!, 10.00–17.30 hod., pavilon P, expozice Centra pasivního domu

„Dopady novely zákona o Hospodaření s energií na majitele, správce nemovitostí, provozovatele a vlastníky tepelných hospodářství“, 13.00–16.00 hod., pavilon A, sál Morava

Projektování na nové energetické standardy, 17.00–23.00 hod., pavilon E, sál E2, sál E3

Doprovodný program veletrhu DSB – Dřevo a stavby Brno, 10.00–16.30 hod., pavilon P – přednáškové molo ADMD

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
25.4.2013 17:15 | ON-LINE na IHNED.cz tímto končí. Veletrhy ale pokračují

Naše mise v Brně tímto okamžikem končí. V příštích dnech ale zveřejníme na IHNED.cz "dozvuky veletrhu", který budeme i dále sledovat. Vydáme rozhovory se stavebníky, které se sem - do ON-LINE reportáže - jednoduše celé nevešly. A určitě se ozveme, jakmile se bude na výstavišti dít něco zajímavého. A teď už jedeme otestovat D1 - směr Praha.

Děkujeme, že jste nás na IHNED.cz sledovali. Na případné poznámky, výtky i děkovné emaily čekáme na emailu karel.tinl@economia.cz.

Karel Tinl, Veronika Zemanová a Jolana Rumanová

25.4.2013 17:01 | Trendy v developmentu

- Nástup velkých finančních skupin

- Vstup českých investorů z jiných oblastí, kteří se snaží zabránit znehodnocení vlastních prostředků

- Spekulativní výstavba kancelářských budov

- Diverzifikace trhu bytů

- Velké projekty o něco blíž skutečné realizaci

25.4.2013 16:53 | Čím vším se dá také vytopit byt

25.4.2013 16:37 | Temelín jako útěcha? A vlastně ano ...

Z pohledu infrastruktury je v současné době určitě nejdiskutovanější rekonstrukce dálnice D1, která je rozdělena do 21 úseků o celkové délce 160 kilometrů a měla by trvat do roku 2018. Už koncem dubna by se mělo začít na dvou úsecích. Mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou budou stavět firmy COLAS CZ a POOR, mezi Lhotkou a Velkou Bíteší společnosti OHL ŽS a Alpine Bau CZ. Oprava těchto úseků by měla stát 650 a 697 milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci D1 by měly dosáhnout 14 miliard korun.

Když už ne spásou, tak alespoň útěchou pro české stavebnictví by mohla být případná dostavba dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Neoficiálně se hovoří o investici 200-300 miliard korun, přičemž stavebnímu sektoru by měla připadnout zhruba třetina. Na dostavbu podávají nabídku americká společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Pro Westinghouse má být generálním dodavatelem stavebních prací Metrostav, v případě vítězství MIR.1200 firmy Hochtief CZ a PSG International.

"Pro české firmy by to určitě byla velká injekce," míní šéf Hochtiefu Bílek. Podle něj může vytvořit až 50 tisíc pracovních míst. Generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát je o něco skeptičtější. "Určitě je to významný projekt, ale na druhou stranu je mediálně příliš nafouklý. Reálně se začne stavět nejdříve v roce 2017. Když těch 70 až 100 miliard rozdělíte zhruba na 10 let, bavíme se o prostavěných 10 miliardách ročně. A celé stavebnictví v době boomu přesáhlo 500 miliard," upozorňuje. Navíc zatím není jisté, jestli se Temelín bude vůbec stavět. A rozhodovat bude hlavně politika.

Zdroj: Sektorová analýza HN

25.4.2013 16:30 | Centrum pasivního domu sdružuje realizátory a projektanty energeticky úsporných staveb

Centrum pasivního domu v pavilonu P, které zde představuje model pasivního paneláku, se snaží hlavně sdružovat realizátory těchto staveb a pomáhat jim v jejich práci.

„Princip Centra pasivního domu je sdružit výrobce a projektanty pasivních domů a pomocí seminářů a školení zvýšit úroveň znalosti o takových stavbách. Aby mohl někdo vstoupit do našeho sdružení, musí prokázat zkušenost s realizací, případně projektováním pasivního domu," popisuje konzultant Centra Tomáš Mansbart. Na centrum se může obrátit každý, kdo se chystá pasivní dům stavět. Sdružení mu pak zprostředkuje kontakt na jednotlivé realizátory, nabídce tvorbu projektu a konzultace. „V současné době je velmi zajímavý projekt Domu pro seniory v Modřicích. Ten navrhovali naši členové a i konzultace šly přes naše centrum."

25.4.2013 16:20 | Jak správně zrekonstruovat panelák? Přijďte se podívat na model

Jedním ze zvýrazněných témat veletrhu je problematika rekonstrukcí, hlavně panelových domů a bytů. Centrum pasivního domu připravilo model panelové bytu o rozměrech asi 5 m x 8 m a na jednotlivých stěnách bude ukazovat tři rekonstrukční fáze domu - před rekonstrukcí, po standardní rekonstrukci a po komplexní energetické sanaci budov.

Na modelu si tak návštěvníci mohou prohlédnout správnou konstrukci oken, správné osazení do zateplených stěn, ošetření osazovací spáry, včetně zajištění vzduchotěsnosti. Celý model bude koncipován jako vzdělávací pomůcka - na stěnách a v okolí modelu budou informační cedule a značky, které usnadní porozumění technickým parametrům.

25.4.2013 16:12 | Investoři opět projevují zájem o volné plochy měst a obcí

Investice jsou velkým zdrojem peněz pro města i obce. Největším problémem je, že regiony nejsou vidět, neprezentují se, investoři se o možnostech v nich nedozvědí. Proto by měla sídla spolupracovat s developery nebo nějakou realitní agenturou.

O volných zónách je také většinou nedostatek informací. Uvedla to Klára Fitsch, koordinátora Panattoni Czech Republic Development s.r.o.

25.4.2013 16:01 | Inteligentní elektroinstalace vám dnes i odežene děti od bazénu

O tom, co vše už dnes dovede inteligentní elektroinstalace jsme si popovídali s Gabrielou Dvořákovou z firmy Microcomp Plus. Jde o montážní firmu, která zařizuje vše od projektové dokumentace, montáže až po naprogramování celého systému v domě.

„Každý si může dnes zvolit mezi klasickou instalací nebo tou inteligentní. Díky inteligentní elektroinstalaci můžete regulovat topení, osvětlení, kamerový systém, zavlažování a podobně. Majitel, který je v práci, pak na svém mobilním telefonu vidí, že už děti přišli ze školy a třeba jestli se nepřibližují k bazénu. Můžete mít vedle postele knoflík, který vám dole sepne rychlovarnou konvici nebo pustit domácí kino. Vše je vedeno do jedné centrální jednotky a to všechno lze ovládat přes internet," popsala Dvořáková. "Zatím jsme neměli žádný problém s tím, že by někdo chtěl organizovat cizí dům."

„Dříve jsme dodávali jen firmám, ale teď s příchodem chytrých telefonů už si to začínají lidé dávat do domů, i do bytů. Převážně jsou to mladší zákazníci, kteří mají vztah k IT technologiím, ale ani starší nejsou výjimkou," říká Dvořáková.

„Lidé mají předsudek, že je to drahé a ani si nechtějí nechat udělat nabídku. Vyjde to asi o 20 až 25 procent dráž než klasická elektroinstalace," porovnala pro IHNED.cz Dvořáková.

25.4.2013 15:55 | Padl rekord - v počtu uskutečněných jednání na Kontakt-Kontrakt

Jubilejní 10. ročník salonu obchodních příležitostí malých a středních firem Kontakt-Kontrakt začal ve středu u příležitosti Mezinárodního stavebního veletrhu v expozici Regionální hospodářské komory Brno v pavilonu F.

Na dvoudenní akci se zaregistrovalo 260 firem z tuzemska i zahraničních a organizátoři pro ně připravili celkem 690 jednání.

Tato iniciativa podporuje především malé a střední podniky i výzkumné instituce při hledání obchodních partnerů, zákazníků a dodavatelů, a při transferu technologií. Kromě firem se akce účastní i devět fakult technických a ekonomických univerzit.

25.4.2013 15:39 | "Klikař" Vodička - na veletrhu má nejmenší stánek, přesto rozdal všechny vizitky

Hovoří o sobě jako o "klikaři" ... dřevěné kliky sice vyrábí jen zhruba rok a půl, truhlařina ale byla vždy jeho koníčkem. A minimálně na domácím trhu zatím nemá konkurenci. "Nevím o nikom, kdo by se něčím takovým zabýval," říká ke svému podnikání pod značkou Umělecko-řemeslná dílna Mavlnka Marek Vodička.

"Dělal jsem před dvěma lety jedny dveře z jasanu a třešně, na zakázku - měly i dřevěnou kliku. Bavilo mne to, konkurence v truhlařině jako takové je nicméně vysoká, tak jsem se rozhodl jen pro ty kliky," říká nám ve svém mini-stánku na Stavebním veletrhu v Brně.

"Věděl jsem jednoduše, že chci dělat se dřevem, že chci vyrábět hezké věci a zároveň potřebuji, aby to lidi ocenili. Dělám ale dál i umělecké skříně, okna a dveře - je to často kombinace truhlařiny a řezbařiny," dodává k tomu Marek.

Zatím své kliky prodává po jednotlivých kusech, přes internet. Do budoucna hodlá spolupracovat s výrobci srubů a dřevostaveb. "Bez nich by se to neobešlo. Pro mé podnikání jsou chlebodárci stavitelé a architekti, kteří mají v prodejně takový panel, jako mám teď tady na veletrhu," říká.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru