Největší německá letecká společnost Lufthansa zrušila naprostou většinu svých pondělních letů, včetně všech příletů a odletů na linkách mezi Prahou a německými městy.

Vlajkový německý přepravce musel zrušit lety kvůli rozsáhlé celodenní stávce pozemního personálu, který požaduje zvýšení mezd o 5,2 procenta. Do stávky se podle německých médií zapojilo několik tisíc techniků a dalších zaměstnanců. 

Stávka zasáhla i spojení s Prahou. Lutfhansa totiž ruší 26 letů mezi českou metropolí a německými městy Mnichov, Frankfurt nad Mohanem a Düsseldorf.

Německý přepravce v sobotu informoval, že ze 1720 plánovaných odletů z Německa jich uskuteční pouze 32. Ze 1650 letů po Německu a Evropě zůstane 20 a na dálkových linkách odletí z běžných 70 jen 12 letadel.

Odborový svaz Verdi, který zastupuje pozemní personál Lufthansy, v pátek oznámil, že celodenní stávka zasáhne v pondělí německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, Mnichově, Stuttgartu, Hannoveru, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem a Norderstedtu. Podle německých médií ale stávka zasáhla i letiště v Lipsku, Brémách a dalších městech.

Ve sporu o nové pracovní smlouvy jde o finanční odměny a pracovní podmínky zhruba 33 tisíc zaměstnanců Lufthansy. Letecký dopravce a odboráři v minulých dnech vzájemně odmítli své návrhy a k jednacímu stolu mají znovu zasednout na konci dubna.

Zástupci Lufthansy nepočítají s chaosem na letištích. Naopak, předpokládá se, že na nich bude klidněji než při běžném provozu. Cestující, kteří mají na pondělí zakoupenou letenku, ji mohou zdarma vyměnit nebo zvolit dopravu vlakem. 

Zatímco na nebi nad Německem tak bude klid, železniční dopravce Deustche Bahn výrazně posílí a zvýší kapacitu svých vlaků.

Dceřiné společnosti Germanwings se stávka netýká a aerolinka by měla létat podle běžného letového plánu. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru