Německo jako lídr iniciativy pěti nejsilnějších ekonomik Evropy vyhlásilo válku proti daňovým rájům. Z Francie dokonce zní ostrý prezidentský hlas o jejich vymýcení. Podívejte se, jak proti utajeným kontům bohatých postupují další evropské státy.

 

LondýnBritánie
Zamezení daňovým únikům bude podle britského premiéra Davida Camerona hlavním motivem letošního britského prezidentství spolku největších ekonomik G8. Oblíbené daňové ráje – Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy – jsou ale přitom zámořským územím Spojeného království. 

 

Na výměnný pobyt do Berlína? S Mládeží v akci to není nemožnéNěmecko
Berlín pochvalně reagoval na únik dat o desetitisících lidech s konty v daňových rájích. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ale neuspěl se žádostí o vydání údajů o zhruba 4000 německých občanech, jejichž údaje mají novináři k dispozici. Německo je v čele iniciativy pěti největších evropských ekonomik, které v dubnu vyzvaly k zostření boje proti daňovým rájům.  

 

Kypr.Kypr
Kypr se v březnu stal exemplárním příkladem, jak dopadne daňový ráj, jehož finanční systém se dostane do problémů: pomoci se nedočká. Podmínkou půjčky od eurozóny bylo „zdanění“ vkladů ve dvou největších kyperských bankách. Vkladatelé v některých případech přijdou o velkou část z vkladů nad 100 tisíc eur. 

 

LucemburkLucembursko
Lucembursko v polovině dubna oznámilo, že od roku 2015 zavede automatickou výměnu informací s dalšími státy EU, aby zamezilo ukrývání peněz cizinců ve svých bankách před daněmi v jejich domovských státech. Bude to znamenat de facto konec bankovního tajemství v zemi. 

 

Eiffelova věž v PařížiFrancie
Prezident François Hollande minulý týden prohlásil, že „daňové ráje musejí být vymýceny“. Paříži jsou offshorová centra trnem v oku především proto, že se do nich stěhuje řada francouzských firem, které nechtějí odvádět více než 30procentní korporátní daň doma. Z Francie ale začali utíkat také bohatí jednotlivci, jimž hrozila 75procentní daň z výdělku nad milion eur ročně. 

 

Švýcarsko
Země proslulá diskrétním bankovnictvím musela od bankovního tajemství částečně ustoupit v posledních letech. Po řadě soudních sporů musely některé banky – mimo jiné gigant UBS – zaslat údaje o amerických klientech úřadům ve Spojených státech. Automatické výměně dat se země stále brání a uzavírá pouze bilaterální dohody s jednotlivými zeměmi.

 

Města, kde se žije nejlépe.Rakousko
Rakousko zvažuje, že přistoupí k jednání s ostatními státy EU o možnosti výměny informací o majitelích zahraničních kont. Rakousko to uvedlo poté, co se po lucemburském oznámení stalo v unii poslední zemí, která informování o kontech cizinců odmítala.

 Evropská unie - ilustrační fotoEU - Brusel
K zostřenému boji proti daňovým únikům zatroubila také Evropská komise. Na konci loňského roku představila návrhy krátko- i dlouhodobých opatření, která by měla vést k vymýcení daňových rájů či alespoň jejich dotlačení ke spolupráci s finančními úřady zemí EU.

 


 

obalka ekonom162013- Jaký je nejčernější evropský scénář pro bohaté?

 

- Jakými způsoby se chtějí jednotlivé země EU vypořádat s daňovými úniky svých občanů?

 

- A kteří významní lidé v dnešní lidé skrývají zisky?

 

To se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom (16/2013), které přináší velké téma Evropa pořádá hon na bohaté.

 

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru