LondýnBritánie
Zamezení daňovým únikům bude podle britského premiéra Davida Camerona hlavním motivem letošního britského prezidentství spolku největších ekonomik G8. Oblíbené daňové ráje – Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy – jsou ale přitom zámořským územím Spojeného království. 

 

Na výměnný pobyt do Berlína? S Mládeží v akci to není nemožnéNěmecko
Berlín pochvalně reagoval na únik dat o desetitisících lidech s konty v daňových rájích. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ale neuspěl se žádostí o vydání údajů o zhruba 4000 německých občanech, jejichž údaje mají novináři k dispozici. Německo je v čele iniciativy pěti největších evropských ekonomik, které v dubnu vyzvaly k zostření boje proti daňovým rájům.  

 

Kypr.Kypr
Kypr se v březnu stal exemplárním příkladem, jak dopadne daňový ráj, jehož finanční systém se dostane do problémů: pomoci se nedočká. Podmínkou půjčky od eurozóny bylo „zdanění“ vkladů ve dvou největších kyperských bankách. Vkladatelé v některých případech přijdou o velkou část z vkladů nad 100 tisíc eur. 

 

LucemburkLucembursko
Lucembursko v polovině dubna oznámilo, že od roku 2015 zavede automatickou výměnu informací s dalšími státy EU, aby zamezilo ukrývání peněz cizinců ve svých bankách před daněmi v jejich domovských státech. Bude to znamenat de facto konec bankovního tajemství v zemi. 

 

Eiffelova věž v PařížiFrancie
Prezident François Hollande minulý týden prohlásil, že „daňové ráje musejí být vymýceny“. Paříži jsou offshorová centra trnem v oku především proto, že se do nich stěhuje řada francouzských firem, které nechtějí odvádět více než 30procentní korporátní daň doma. Z Francie ale začali utíkat také bohatí jednotlivci, jimž hrozila 75procentní daň z výdělku nad milion eur ročně. 

 

Švýcarsko
Země proslulá diskrétním bankovnictvím musela od bankovního tajemství částečně ustoupit v posledních letech. Po řadě soudních sporů musely některé banky – mimo jiné gigant UBS – zaslat údaje o amerických klientech úřadům ve Spojených státech. Automatické výměně dat se země stále brání a uzavírá pouze bilaterální dohody s jednotlivými zeměmi. 

 

Města, kde se žije nejlépe.Rakousko
Rakousko zvažuje, že přistoupí k jednání s ostatními státy EU o možnosti výměny informací o majitelích zahraničních kont. Rakousko to uvedlo poté, co se po lucemburském oznámení stalo v unii poslední zemí, která informování o kontech cizinců odmítala. 

 

Evropská unie - ilustrační fotoBrusel
K zostřenému boji proti daňovým únikům zatroubila také Evropská komise. Na konci loňského roku představila návrhy krátko- i dlouhodobých opatření, která by měla vést k vymýcení daňových rájů či alespoň jejich dotlačení ke spolupráci s finančními úřady zemí EU.

 


 

obalka ekonom162013- Jaký je nejčernější evropský scénář pro bohaté?

 

- Jakými způsoby se chtějí jednotlivé země EU vypořádat s daňovými úniky svých občanů?

 

- A kteří významní lidé v dnešní lidé skrývají zisky?

 

To se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom (16/2013), které přináší velké téma Evropa pořádá hon na bohaté.

 

 

Související