Členské země Evropské unie se v pátek jednomyslně dohodly na zavedení společného bankovního dohledu, který je základním kamenem plánované bankovní unie. Potvrdily tak kompromisní dohodu, které bylo již dříve dosaženo v Evropském parlamentu.

Společný bankovní dohled začne fungovat v příštím roce a na starosti ho bude mít Evropská centrální banka. Jedním z jeho cílů je zvýšit důvěru klientů v evropské banky.

Dozor ECB se má vztahovat na eurozónu a její banky. Přistoupit k němu ale budou moci i další země, pokud budou mít zájem. Český premiér Petr Nečas již koncem loňského roku uvedl, že Česká republika se zatím k jednotnému bankovnímu dohledu nepřipojí, protože pro takovýto krok nemá důvod.

Zasedání euroskupiny

Ministři financí eurozóny v pátek jednali o záchraně pro Kypr. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvedl, že ministři schválí návrh, aby Irsko a Portugalsko dostaly na splacení svých úvěrů sedm let navíc. Situaci Portugalska ale zkomplikovalo minulý týden rozhodnutí ústavního soudu, který zamítl některé body letošního plánu rozpočtových úspor v sumě až 1,3 miliardy eur (33,5 miliardy Kč) z celkového balíku pěti miliard eur. Portugalsko již uvedlo, že chce tento výpadek nahradit novými škrty ve státních výdajích.

Kypr má získat od zahraničních věřitelů deset miliard eur, z toho devět miliard od eurozóny. V rámci dohody bude muset zabavit část vkladů v kyperských bankách nad 100 000 eur. Kypr však oznámil, že celkem bude na záchranu před bankrotem potřebovat až 23 miliard eur, doposud se počítalo s částkou 17,5 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru