Sociální sítě žily tento týden smrtí Margaret Thatcherové. Žena, která se v roce 1979 stala vůbec první premiérkou Británie, začala svou politickou kariéru o devět let dřív na ministerstvu školství a vědy. A k výzkumu měla ostatně blízko i díky své kvalifikaci. Vystudovala chemii na Oxfordu, následně pracovala jako chemická laborantka ve firmě zaměřené na farmaceutický výzkum.

 

Časopis New Scientist však tento týden upozornil, že vztah Thatcherové k vědě byl poněkud macešský. Kvůli její hospodářské politice začal výzkum skomírat. Na druhou stranu Železná lady jako první z politických lídrů začala mluvit o globálním oteplování. Upozorňovala, že by mohlo způsobit tání ledovců a zvýšení hladiny oceánů.

 

Elon Musk (@elonmusk), zakladatel technologické společnosti SpaceX, která plánuje soukromé lety do vesmíru, se na Twitteru svěřil, že Thatcherovou vždy obdivoval. Byla tvrdá, ale rozumná a spravedlivá, stejně jako má anglická babička, napsal Musk s odkazem na článek v deníku Guardian.

 

Na Muskův tweet štiplavě zareagoval Chris Bergin, editor webu Nasaspaceflight.com (@NASASpaceflight). „Byla to silná vůdkyně, ale vehementně odmítala investice do kosmických letů (British Aerospace, atd.) Elon by se měl stát premiérem! :-).“

 

To Matthew Cobb (@matthewcobb), profesor zoologie z univerzity v Manchesteru už měl zpráv o Železné lady plné zuby. „Poprvé za mnoho let jsem vypnul rádio, které poslouchám při snídani. Už mám té ženy dost,“ psal v úterý na Twitter.

 

Většina českých vědců má ale jiné starosti. Získat tento týden komentáře k článku bylo téměř nemožné - vrcholí totiž podávání žádostí o peníze u Grantové agentury ČR. O své zkušenosti se na síti podělil i Přemysl Brada (@pbrada) z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni: "Aplikace GAČRu na http://grant.gacr.cz/  neumí `zapomněl jsem heslo` a z registračního formuláře není cesty zpět na home #fail #research“

 

A na závěr ještě jedna rada, která se týká umírání. "Je lepší zemřít ve stoje, než žít život na kolenou." Svým fanouškům ji poslal Petr Kubala (@exoplanetycz), milovník astronomie, který spravuje populární web exoplanety.cz.

 

Související