Vítejte na portálu pro malé a střední firmy

Právě jste na portálu ProByznys.info, který přináší obsah a praktické nástroje malým a středním firmám i drobným živnostníkům.

Koncem března zamířila do Senátu sněmovnou schválená novela obchodního zákoníku, která má zlepšit platební morálku firem. Novela do českého zákona promítá novou evropskou směrnici, která zpřísňuje regulaci doby splatnosti a také upravuje sankce za nerespektování zákonem stanovených lhůt.

Zatímco jsme se v předchozím díle zabývali samotnými lhůtami a jak je upravuje novela zákoníku (více ZDE), nyní se zaměříme právě na sankce.

Výše úroku z prodlení nepodléhá v obchodních vztazích výslovné regulaci.

Záleží v podstatě na tom, jakou výši si smluvní strany sjednají. Pokud není tato výše sjednána, plní se úroky určené právním předpisem (tím je nařízení vlády č. 142/1994 Sb.).

Podle daného předpisu výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou (ČNB) zvýšené o sedm procentních bodů. A tento úrok je stanoven pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení.

Podle novely obchodního zákoníku by však měla tato výše úroků stoupnout o jeden procentní bod. Ze směrnice EU má být úrok z prodlení alespoň o osm procentních bodů vyšší než základní (referenční) sazba centrální banky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.