Evropské ropné, důlní a dřevařské společnosti budou muset zveřejňovat, kolik platí vládám za těžbu přírodních zdrojů v jejich zemích. Na opatření, které má omezit korupci především v rozvojových zemích, se v úterý večer dohodli zástupci Evropského parlamentu a členských států EU.

Podobné požadavky na těžařské společnosti nedávno schválily i Spojené státy. Nová evropská pravidla, která s vedením EP dohodlo irské předsednictví, ještě musí schválit plénum Evropského parlamentu a potvrdit Rada EU, což by ale měla být formalita. Irsko chce dosáhnout definitivního schválení do konce svého předsednictví, tedy do konce června.

Evropská unie požaduje, aby těžařské firmy hlásily platby vládám u každého projektu, který přesahuje 100 000 eur (2,6 milionu korun). To je víc, než požadovali někteří aktivisté, ale mnohem méně, než co chtěly těžební společnosti, které usilovaly o to, aby hranice byla na několika milionech.

Společnosti budou muset zveřejnit také daně ze zisku z projektu, dividendy, odměny a platby na zlepšení infrastruktury v dané zemi. Některé členské státy EU požadovaly výjimku pro projekty v zemích, kde je taková transparentnost ilegální. Nakonec ale převážil postoj Francie a Británie, které trvaly na tom, aby pravidlo o větší transparentnosti platilo všude.

Evropská pravidla jdou také dál než americká, když zahrnují nejen společnosti těžící ropu, plyn, uhlí a nerosty, ale také dřevařské firmy.

Konec tajností

Podle eurokomisaře Michela Barniera dohoda přinese "novou éru transparentnosti do odvětví, které je příliš často zahaleno tajnostmi". Podle rockera Bona z kapely U2, jehož aktivistická skupina ONE se angažuje i v tomto směru, nové opatření "zcela mění situaci". "Občané po celém světě nyní budou vědět, jakou hodnotu mají opravdu zdroje jejich země," uvedl Bono v prohlášení.

"Tajnosti, které obklopovaly tyto obchody, byly živnou půdou pro korupci, která příliš často ničí využívání přírodních zdrojů," uvedla Jana Mittermaierová z organizace Transparency International. Podle této skupiny americká a evropská nařízení nyní pokrývají na 90 procent velkých těžařských společností.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru