Jednu tvrdou zkoušku už protikorupční detektivové a státní zástupci v úplatkářské kauze poslance Davida Ratha zvládli, s druhou, a také velmi důležitou, se stále perou.

Zkoumají totiž, zda se dá navázat na minulý pátek a poslat k soudu kromě Ratha, jeho blízkých spolupracovníků a manažerů stavebních a zdravotnických společností i samotné firmy, které podle detektivů byly součástí korupční chobotnice manipulující veřejné zakázky.

Teoreticky jim to zákon o trestní odpovědnosti firem dovoluje. Jenže je tu podstatný zádrhel: zákon, který umožňuje firmy potrestat několikamilionovou pokutou nebo ji dokonce nechat zlikvidovat, začal platit až 1. ledna 2012. Tedy v době, kdy už policisté skupinu kolem Ratha odposlouchávali a měli zmapované některé machinace.

Kauzu zamotal nový zákon...

Nová norma tak tento konkrétní případ paradoxně spíše zamotala, protože práci detektivů rozdělila na dvě odlišná období s jinými zákony.

Kdo půjde před soud

David Rath - poslanec, bývalý středočeský hejtman a vlivný politik ČSSD

Kateřina Pancová - bývalá ředitelka Oblastní nemocnice Kladno, blízká spolupracovnice Ratha, členka ČSSD

Petr Kott - Rathův poradce, přítel Pancové, bývalý poslanec a někdejší šéf středočeské VZP

Ivana Salačová - ředitelka slánské stavební firmy FISA, která policii popsala předávání úplatků, zřejmě získá status spolupracující obviněné, což jí u soudu může pomoci zmírnit trest

Pavel Drážďanský - tehdejší generální ředitel firmy Konstruktiva Branko, kterou po aféře převzala i se závazky a zaměstnanci společnost Tenton

Tomáš Mladý - tehdejší obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko

Lucia Novanská - členka představenstva firmy ML Compet, která pro Středočeský kraj organizovala veřejné zakázky

Martin Jireš - bývalý šéf představenstva zdravotnické firmy PURO-KLIMA, která dostala zakázku na vybavení kladenské nemocnice

Jindřich Řehák - ředitel firmy Hospimed, která do středočeských nemocnic dodávala zdravotnické zařízení

Václav Kovanda - ředitel odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ, která se podílela na rekonstrukci gymnázia v Hostivici

Jan Hájek - manažer zdravotnické firmy B Braun, která rovněž měla vybavovat středočeské nemocnice

Teď je na policii a žalobcích, aby do detailu zjistili, kdy vlastně podnikatelé kvůli veřejným zakázkám od Rathova Středočeského kraje upláceli. A jestli to náhodou nebylo ještě předtím, než zákon začal platit. Pak by firmy vyvázly bez trestu.

„Je třeba vyhodnotit, které jednání spadá do roku 2012, kdy už zákon platil, a zda toto jednání naplňuje znaky trestného činu. Na jednání spáchaná do 31. prosince 2011 se zákon o trestní odpovědnosti firem nevztahuje,“ řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad ve spolupráci s protikorupční jednotkou vše analyzuje.

To, jakým směrem se prověřování ubírá a zda firmám stíhání reálně hrozí, si však Bradáčová zatím nechala pro sebe. „To mohu říci, až vše vyhodnotíme,“ dodala vrchní státní zástupkyně bez přesnějšího časového odhadu.

... i právnické slovíčkaření

Její lidé tak nyní dohlížejí na policisty, kteří postupně probírají veškerá sesbíraná data kauzy. Na první pohled to vypadá jasně, ovšem nestačí se jen podívat do kalendáře. Ratha a spol. sice pozatýkali v květnu 2012, tedy v době, když už norma více než čtvrt roku platila, jenže situaci komplikuje právnické slovíčkaření.

Například to, kdy byl trestný čin dokonán. A to je něco úplně jiného, než kdy byl dokončen. Roli tak vůbec nemusí hrát třeba datum přijetí úplatku.

„Obecně se datem dokonání a tedy naplnění skutkové podstaty trestného činu může rozumět datum, kdy byla korupce domluvena. A nikoliv datum, při kterém byly předány peníze,“ vysvětluje Jaroslav Fenyk, expert na trestní právo a spoluautor zákona o trestní odpovědnosti firem.

Konkrétní fakta z kauzy Rath však Fenyk odmítá komentovat. „Neznám detaily případu,“ tvrdí.

Dohoda na Silvestra byla ještě čistá

I proto může na první pohled jasné porušení zákona skončit pro fitmy bez trestu.

Jeden konkrétní příklad za všechny: z uniklých přepisů policejních odposlechů například vyplývá, že Rathův pobočník Petr Kott, jeden z obžalovaných, si 10. února 2012 vzal v jedné pražské pizzerii osm milionů korun od Jindřicha Řeháka, obžalovaného šéfa zdravotnické firmy Hospimed, která měla za úplatek vybavit kolínskou a kutnohorskou nemocnici.

Stalo se to sice v době, kdy už zákon platil, jenže podmínky úplatku mohli oba aktéři dohodnout třeba na Silvestra. A to by pak byl Hospimed čistý.

Kromě Hospimedu v kauze figuruje přes manažera Martina Jireše největší český dodavatel zdravotnické techniky Puro-Klima, její konkurent B Braun (obžalován byl její manažer Jan Hájek), dále stavební firmy Konstruktiva Branko (obžalováni byli bývalý generální ředitel Pavel Drážďanský a šéf obchodu Tomáš Mladý), FISA (obžalovaná byla její majitelka Ivana Salačová), Pohl CZ (přes obžalovaného ředitele odštěpného závodu Roztoky Václava Kovandu) a přes jednatelku Luciu Novanskou také firma ML Compet, která měla pro Středočeský kraj údajně zmanipulované tendry organizovat.

Původně se tyto firmy chystal proklepnout už středočeský státní zástupce Petr Jirát, který minulý týden poslal k soudu všechny aktéry jako fyzické osoby. Nakonec ale druhou část případu předal o patro výš. Mimo jiné kvůli vysoké škodě, která překonala hranici 150 milionů korun a dosáhla nakonec více než dvojnásobku, tedy přes 300 milionů.

„Kauzy s takovou škodou přísluší vrchnímu státnímu zastupitelství,“ řekl Jirát.

12 let vězení

Rathovi a dalším deseti lidem nyní hrozí pět až dvanáct let vězení. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský, který bude předsedat trestnímu senátu, nyní studuje obžalobu. Pokud ji státnímu zástupci nevrátí, mohl by hlavní líčení podle svého odhadu nařídit někdy v létě.