Průmyslová výroba v únoru meziročně zrychlila pokles na 5,7 procenta po lednovém revidovaném poklesu o 4,4 procenta.

Meziměsíčně po očištění od sezonních vlivů byla vyšší o 1,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 10,2 procenta, informoval v pondělí Český statistický úřad.

K meziročnímu snížení průmyslové výroby nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která propadla o 10,4 procenta.

"Průmyslovou výrobu negativně ovlivňuje automobilový sektor, u kterého je patrný klesající trend počtu registrací v Německu i v celé eurozóně. Na druhou stranu se ale postupně vylepšuje situace u našeho nevýznamnějšího obchodního partnera," komentuje čísla analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Za alarmující označil pokles zakázek v automobilovém průmyslu v rozhovoru pro IHNED.cz analytik Cyrrus Jiří Šimara. Upozornil na to, že dvě ze tří tuzemských automobilek v poslední době omezují výrobu.

Rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu klesl o 9,7 procenta. O více než pětinu naopak meziročně stoupla produkce ostatních dopravních prostředků a zařízení. Významněji také stoupl zpracovatelský průmysl, zejména zpracování dřeva.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba v únoru meziročně o 1,6 procenta. Únor měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně klesly o 6,1 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 2,9 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 9,3 procenta.

Stavebnictví poprvé za víc než rok vzrostlo

Stavební výroba v Česku v únoru poprvé za více než rok meziročně vzrostla, a to o 2,3 procenta. Zčásti je to dáno srovnáním s nízkými čísly z loňska, uvedl dnes Český statistický úřad. Naposledy české stavebnictví vzrostlo v prosinci 2011, bylo to o 14,5 procenta. Letos v lednu stavební výroba klesla o 9,3 procenta.

"Dobrý výsledek stavební produkce byl zčásti ovlivněn nízkou srovnávací základnou v únoru 2012, kdy extrémně nízké teploty dočasně zastavily práce na některých stavbách, a byl tak zaznamenán meziroční pokles stavební produkce o 16,3 procenta," uvedli statistici.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se únorová stavební výroba zvýšila o tři procenta, oproti lednu vzrostla o 3,2 procenta. V pozemním stavitelství se výroba meziročně zvýšila o 2,2 procenta, v inženýrském stavitelství o 2,7 procenta. Za dva měsíce do konce února byla stavební produkce ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 nižší o 38,7 procenta.

Stavební úřady vydaly v únoru meziročně o 5,8 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 9,9 procenta. Počet zahájených bytů klesl meziročně skoro o pětinu, dokončených bylo o 0,6 procenta méně.

Ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně v průměru ubylo 6,9 procenta pracovníků. Průměrná měsíční nominální mzda v těchto firmách meziročně klesla o 2,1 procenta na 25 582 Kč.

V 27 zemích EU stavební produkce podle Eurostatu letos v lednu meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o osm procent. Pozemní stavitelství se snížilo o 7,7 procenta a inženýrské stavitelství o 9,5 procenta. Údaje za únor Eurostat zveřejní ve středu 17. dubna.