Řidiči v Česku budou mít zřejmě už od druhé poloviny dubna k dispozici přehled aktuálních cen benzinu a nafty u jednotlivých čerpacích stanic.

Státem ovládaná Česká pošta chystá webový portál, na kterém je bude zveřejňovat a denně aktualizovat. Ke sběru dat hodlá využít svoji síť několika tisíc doručovatelů, kteří budou při obchůzkách údaje u benzinových pump sbírat.

"Společný projekt České pošty a ministerstva průmyslu a obchodu se připravuje delší čas, veřejnosti ho rádi představíme v okamžiku, kdy bude dokončen. V této chvíli je projekt stále v testování a vybírá se nejlepší varianta," uvedla bez dalších podrobností mluvčí České pošty Marta Selicharová.

V Evropě ojedinělý projekt má pomoci řidičům orientovat se v nabídce jednotlivých petrolejářských společností a snadno si najít nejlevnější tankování.

Ceny pohonných hmot zveřejňuje dosud například společnost CCS nebo některé internetové servery.

K dispozici jsou ale většinou jen průměrné ceny v českých krajích, v nejlepším případě ne vždy aktuální a neověřené ceny z nahodilého zjištění samotných řidičů, kteří je dobrovolně do internetových databází doplňují.

Sami petrolejáři – až na výjimky nejlacinějších prodejců, jako je síť Tank Ono, Lukoil nebo pumpy hypermarketů – se zveřejňování cen z jednotlivých pump brání.

Například v sousedním Rakousku mají ale prodejci povinnost hlásit každou změnu cen a na zvláštní webové stránce pak údaje zveřejňuje stát.

Celý článek o chystaném projektu České pošty najdete v Hospodářských novinách

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru