Lucembursko brání svůj finanční sektor a v reakci na kyperskou krizi odmítá výzvy, aby své rozsáhlé bankovnictví omezilo.

Lucemburský bankovní systém je dvaadvacetkrát větší než HDP země. Jinými slovy třikrát větší finanční sektor ke své ekonomice než měl Kypr.

Problémy, do kterých se dostal Kypr, nezpůsobilo zadlužení země, ale špatný stav bank, které měly ve velkém investováno v Řecku.

Vláda ale důrazně odmítá, že by Lucembursko bylo jako Kypr a upozorňuje, že její veřejné finance jsou zdravé.

Lucembursko má kolem půl milionu obyvatel a je druhou nejmenší zemí Evropské unie. Díky bankovnímu systému patří Lucembursko k nejbohatším zemím v EU v poměru hrubého domácího produktu na hlavu.

Lucemburskou vládu naštval nedávnými výroky o údajných rizicích obrovských finančních sektorů nizozemský šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Podle něj země s vysokým podílem bankovního sektoru na ekonomice budou muset velikost svých bank omezit, nebo se nebudou moci spoléhat na případnou pomoc od evropských partnerů. Stejné omezení požaduje i Německo.

"Přiměřenost finančního sektoru nelze určit poměrem velikosti finančního sektoru k hrubému domácímu produktu země," zní reakce lucemburské vlády.

Lucembursko je domovem zhruba 140 dceřiných firem bank a pojišťoven z více než 20 zemí světa, často je označováno za daňový ráj a podle některých slouží i k praní špinavých peněz.

Lucemburská vláda říká, že na rozdíl od Kypru je bankovní systém více regulován, navíc samy banky jsou konzervativnější a neinvestují příliš do rizikových obchodů.


Poměr bankovního sektoru vůči HDP

1. Lucembursko 21,7
2. Malta 7,9
3. Kypr 7,2
4. Irsko 7,2
5. Velká Británie 5,0

* číslo v tabulce představuje bilanční sumu bank v poměru k HDP za rok 2012, zdroj: Deutsche Bank Research

Tady se můžete podívat na interaktivní mapu a velikost bankovního sektoru v dalších zemích Evropské unie.