Hned na rozehřátí začneme hádankou. Přímo z orbity ji posílá kanadský astronaut Chris Hadfield. Je mu 53, miluje hudbu a je současným kapitánem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ví někdo, co je to v egyptské poušti?

 

Na Twitteru se už objevilo pár tipů – třeba ropný vrt, přistávací dráha pro mimozemšťany, větrná farma... Máte taky nějaký nápad?

 

Pokud ne, potřebujete doplnit energii. Jako inspirace může posloužit video zachycující Chrise Hadfielda, jak si vaří špenát. A co teprve lžíce, která vám sama přiletí do pusy... Takže dobrou chuť Chrisi.

 

Chris Hadfield je na Twitteru vcelku aktivní, pravidelně zásobuje fanoušky originálními snímky Země. „Dillí, Indie. Tolik lidí, jejich světla svítí v noci do vesmíru,“ hlásil třeba ve středu.

 

 

 

Pilný je také další člen posádky Američan Thomas Marshburn. „S Měsícem nad hlavou jsou Káhira a Nil ještě velkolepější,“ myslí si Thomas.

 

 

 

Jenže občas je na ISS potřeba udělat i méně populární věci. Jako třeba trochu uklidit na WC před příletem nové posádky. „Báječná práce – další úkol je vyměnit hadici a trychtýř na moč. Nasadit rukavice a masku. Naši noví členové posádky to ocení :),“ popisoval Chris Hadfield ve čtvrtek.

 

 

 

Ale zpátky na zem. Jak tedy vědci relaxují? Třeba britský Peter Collingridge odpočívá při programování. „Právě jsem vytvořil 'Měsíc' v Khanově škole.“ Ve fenomenální webové aplikaci, která má nyní i českou mutaci, se může vzdělávat každý.

 

Internetová škola se zrodila v roce 2004, když držitel tří titulů z MIT Salman Khan ve Spojených státech na dálku učil svoji sestřenici matematiku. Používal videa umístěná na YouTube a jejich popularita raketově rostla.

 

Související