Co se dnes děje:

- Český statistický úřad zveřejní indexy cen dovozu a vývozu za leden 2013

- Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot

- Měly by být známy výsledky zevrubné kontroly českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské firmy EVN, kterou provedla bulharská prokuratura

ČSSD chce zákaz prodeje o svátcích

ČSSD v Senátu prosadila v prvním kole projednávání odborářský návrh na zákaz prodeje o sedmi státních svátcích. Zákonem chce také omezit prodejní dobu o Štědrém dnu. ODS to označila za zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody, neúspěšně navrhovala normu zamítnout. Návrh tak před dalším schvalováním projednají senátní výbory.

Tesco je prošetřováno kvůli lasagním

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve čtvrtek zahájila s obchodním řetězcem Tesco správní řízení kvůli lasagním, ve kterých se zhruba před měsícem našlo koňské maso. Firmě hrozí pokuta až tři miliony korun. Informovala o tom Česká televize (ČT).

ČD plánují další emisi dluhopisu

České dráhy (ČD) se chystají vydat další emisi dluhopisů, tentokrát určenou pro český trh. Dozorčí rada podniku na svém posledním zasedání schválila dluhopisový plán do roku 2017 s maximálním limitem čtyři miliardy korun. Píše to dnes deník E15.

S&P opět snížila rating Kypru

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o další stupeň na úroveň CCC, ještě hlouběji do spekulativního pásma. Kypru hrozí bankovní krize a státní bankrot a snaží se získat od mezinárodních věřitelů v čele s eurozónou finanční pomoc.

Problémy kyperské banky Laiki se stupňují

Kyperská banka Laiki, která je vysoce zadlužená a která čelí tlaku zákazníků na výběr vkladů, začala omezovat výběr hotovosti. Každému klientovi tak dovolí vybrat z bankomatu pouze 260 eur (asi 6700 Kč) denně z původních 700. Spekuluje se přitom, že druhá největší banka na Kypru už zůstane navždy zavřená. Podle kyperské televize ji vláda zamýšlí restrukturalizovat.

Eurozóna je připravena s Kyprem jednat

Eurozóna je připravena jednat s Kyprem o novém návrhu na získání finanční pomoci a vyzvala jej, aby takový návrh brzy předložil. Prohlásili to ministři financí eurozóny v rámci takzvané Euroskupiny po své večerní telekonferenci. V ní hovořili o finanční krizi ostrova.

Maďarsko by mohlo přijít o rating

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek signalizovala možnost snížení hlavní úvěrové známky Maďarska. Mohlo by se to stát v případě zhoršení ekonomické a finanční situace, uvedla agentura, která hodnotí schopnost země splácet závazky ratingem BB ve spekulativní kategorii.

Zaměstnanci Opelu v Bochumu si podepsali ortel

Zaměstnanci závodu automobilky Opel v německém městě Bochum odmítli plán restrukturalizace. To znamená, že výroba v závodě skončí do konce roku 2014 a závod se poté uzavře. Informuje o tom agentura DPA. Americký majitel Opelu, automobilka General Motors, navrhovala, že v závodě po ukončení výroby aut zachová výrobu součástek a část pracovních míst.

Akcie kvůli Kypru klesají

Americké akcie ve čtvrtek obnovily pokles a jejich hlavní index ztratil více než půl procenta. Trh opět oslabovaly obavy ze situace na Kypru, který se snaží najít cestu, jak by mohl dostat finanční pomoc a zachránit se před bankrotem. Pokles byl nejvýraznější na technologickém trhu, kde jej vedl propad akcií softwarové společnosti Oracle v reakci na její slabé výsledky.

Pininfarina po téměř deseti letech v zisku

Italská automobilová designérská firma Pininfarina se loni poprvé od roku 2004 vrátila k zisku. Firmě pomohly nižší finanční náklady díky restrukturalizaci dluhu a zlepšení podnikání. Čistý zisk činil 32,9 milionu eur (848,4 milionu Kč) ve srovnání se ztrátou 11,5 milionu eur v roce 2011, oznámila ve čtvrtek společnost.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru