Laboratorní testy poprvé objevily neoznačené koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Tesco Herkules 300 g, který řetězci vyrábí Masna Studená. Tesco o tom informovalo v tiskové zprávě. Výrobek stáhlo z prodeje, státní veterinární správa případ prověří.

Masna patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Babišův mluvčí Karel Hanzelka ČTK sdělil, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie.

"Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa," uvedl Hanzelka.

Český masokombinát nyní podle mluvčího pátrá, zda byl uveden v omyl úmyslně nebo se konina dostala do výrobku nešťastnou náhodou.

"Laboratorní testy potvrdily přibližně pětiprocentní přítomnost DNA koňského masa," uvedl mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček. Řetězec již otestoval i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem.

Státní dozorové úřady dosud odhalily šest různých produktů s obsahem neoznačeného koňského masa, naposledy to bylo začátkem března v lasagních původem z Lucemburska. Vzorky byly odebrány ve skladu společnosti eismann, spol s.r.o v Plzeňském kraji. Šlo o třetí vzorek lasagní obsahující nepřiznanou koninu od stejného lucemburského výrobce, předchozí dva výrobky v Česku prodávala firma Bidvest Czech Republic.

Státní veterinární správa odhalila v uplynulých týdnech přítomnost neoznačeného koňského masa také v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a dvakrát v polských hovězích burgerech, které v Česku distribuovala společnost Bidvest Czech Republic.

Krajští veterinární inspektoři v únoru podle mluvčího odebrali 61 vzorků, z nichž bylo koňské maso zjištěno v pěti. Do dnešního dne bylo odebráno také dalších 101 vzorků na základě pokynu Evropské komise všem členským státům. Právě v rámci této kontroly byl odhalen poslední zveřejněný vzorek lasagní. Celkem mělo Česko do konce měsíce zanalyzovat minimálně 100 vzorků masa.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, následně zasáhla další státy včetně České republiky. Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.