Americké úřady vyšetřují americkou softwarovou společnost Microsoft kvůli údajnému uplácení, jehož se prý dopustili zaměstnanci nebo spolupracovníci firmy v Číně, Rumunsku a Itálii. Informoval o tom v úterý deník The Wall Street Journal (WSJ). Podle nejmenovaných zdrojů listu obeznámených se situací je vyšetřování v předběžné fázi a americká vláda Microsoft ani jeho obchodní partnery neobvinila ze žádného přečinu.

Na podezřelé počínání prý americké ministerstvo spravedlnosti a Komisi pro cenné papíry a burzy upozornil bývalý zaměstnanec Microsoftu v Číně. Ten tvrdí, že vysoce postavený zaměstnanec divize Microsoftu v Číně ho nabádal k uplácení tamních vládních činitelů, aby firma získala zakázku.

Vedle toho vyšetřovatelé zkoumají obvinění, podle kterých zastoupení Microsoftu v Itálii prostřednictvím konzultantů nabízelo luxusní dary a výlety italským činitelům výměnou za vládní zakázky. Další obvinění hovoří o tom, že distributoři Microsoftu v Rumunsku dávali úplatky, aby získali zakázky od tamního ministerstva komunikací, napsal WSJ.

Společnost Microsoft Corp uvedla, že veškerá tvrzení o pochybeních bere vážně a spolupracuje s úřady. Mluvčí ale podle agentury Reuters nepotvrdil, zda je obeznámen s vyšetřováním, o kterém informoval WSJ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru