Americké úřady vyšetřují americkou softwarovou společnost Microsoft kvůli údajnému uplácení, jehož se prý dopustili zaměstnanci nebo spolupracovníci firmy v Číně, Rumunsku a Itálii. Informoval o tom v úterý deník The Wall Street Journal (WSJ). Podle nejmenovaných zdrojů listu obeznámených se situací je vyšetřování v předběžné fázi a americká vláda Microsoft ani jeho obchodní partnery neobvinila ze žádného přečinu.

Na podezřelé počínání prý americké ministerstvo spravedlnosti a Komisi pro cenné papíry a burzy upozornil bývalý zaměstnanec Microsoftu v Číně. Ten tvrdí, že vysoce postavený zaměstnanec divize Microsoftu v Číně ho nabádal k uplácení tamních vládních činitelů, aby firma získala zakázku.

Vedle toho vyšetřovatelé zkoumají obvinění, podle kterých zastoupení Microsoftu v Itálii prostřednictvím konzultantů nabízelo luxusní dary a výlety italským činitelům výměnou za vládní zakázky. Další obvinění hovoří o tom, že distributoři Microsoftu v Rumunsku dávali úplatky, aby získali zakázky od tamního ministerstva komunikací, napsal WSJ.

Společnost Microsoft Corp uvedla, že veškerá tvrzení o pochybeních bere vážně a spolupracuje s úřady. Mluvčí ale podle agentury Reuters nepotvrdil, zda je obeznámen s vyšetřováním, o kterém informoval WSJ.

Související

Komentáře ke článku