Kyperský parlament pravděpodobně neschválí zdanění bankovních vkladů, které je podmínkou dojednané mezinárodní finanční pomoci.

Uvedl to v úterý podle agentury Reuters mluvčí kyperské vlády. Země by zřejmě bez finanční pomoci musela vyhlásit platební neschopnost.

Schůze kyperského parlamentu k hlasování o zdanění bankovních vkladů by měla začít v 17:00 SEČ. Už dvakrát byla odložena, aby měl parlament více času k jednání o konečné podobě daně.

Prezident Nikos Anastasiadis již v neděli uvedl, že hodlá omezit dopady zdanění na malé střadatele. V pondělí jednal o zdanění vkladů se zákonodárci. Parlament hlídala policie, proti zdanění vkladů demonstrovalo několik desítek lidí.

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard Kč). Kypr však má podle dohody vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100 000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších.

Podle zdrojů agentury Reuters se ministři v pondělí rozhodli dát Kypru větší volnost při stanovení daně. Souhlasí i s tím, aby Kypr uložil daň 15,6 procenta na bankovní vklady nad 100 000 eur (2,6 milionu Kč) a ušetřil od daně drobné střadatele.

To ale neřeší obavy Kypru, že dojde k odlivu zahraničních vkladů, které tvoří asi 2/3 celkového objemu. Cizí firmy ostatně peníze z účtů na ostrově vybírají už od loňského léta, uloženy je tam mají hlavně Rusové.

Anastasiadis v pondělí večer hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i evropským komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Ollim Rehnem. Podle mluvčího vlády prezident "naléhal, aby partneři z EU poskytli nějakou dodatečnou pomoc".

Dohoda o jednorázovém zdanění vkladů vyvolala velké rozhořčení u obyvatel Kypru i některých politických stran. Ve sněmovně čítající 56 poslanců nemá žádná strana jasnou většinu a tři strany již ohlásily, že zdanění vkladů nepodpoří.

Odpolední jednání ještě může být dramatické, kyperská vláda podle posledních zpráv předložila parlamentu upravený návrh zdanění bankovních vkladů, podle kterého mají být osvobozeny jen ty do výše 20 000 eur (přes půl milionu korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru