Existuje velké nebezpečí, že Španělsko, Itálie, Portugalsko a Francie nedokážou kvůli vysoké nezaměstnanosti uskutečnit potřebné reformy. Uvedl to šéf německé divize ratingové agentury Standard and Poor's Torsten Hinrichs.

"Vysoká nezaměstnanost ve Španělsku, Itálii a Francii je sociálně výbušná," řekl Hinrichs v rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Neue Osnabrücker Zeitung. "Pro úsporná opatření je zapotřebí sociální konsenzus. Vysoká nezaměstnanost tomu nepomáhá," dodal. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Lidé ve Španělsku a Portugalsku již podle Hinrichse prokázali, že jsou ochotni nést zátěž spojenou s úspornými opatřeními, což ale "nemůže pokračovat donekonečna".

V Itálii navíc existuje nebezpečí, že "nová vláda by nemusela být dostatečně silná k uskutečnění reforem, které jsou stále nezbytné k posílení hospodářského růstu".

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve čtvrtém čtvrtletí vyšplhala na rekordních 26 procent. V Portugalsku dosáhla rekordních 16,9 procenta a ve Francii vystoupila na 10,6 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od poloviny roku 1999. V Itálii se nezaměstnanost v lednu dostala na rekordní maximum 11,7 procenta.

Přesto podle Hinrichse jsou vyhlídky pro zadlužené země eurozóny vcelku pozitivní. Od poloviny loňského roku se zlepšila schopnost těchto zemí zajistit si financování. "Ujištění ze strany Evropské centrální banky, že bude v případně potřeby neomezeně nakupovat státní dluhopisy, trhy uklidnil," doplnil Hinrichs v rozhovoru. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru