Americká centrální banka (Fed) vyzvala finanční ústavy JPMorgan Chase a Goldman Sachs ke zlepšení kapitálových plánů pro případ výrazné hospodářské recese. Na přepracování plánů jim poskytla čas do září.

Rozhodnutí Fedu je součástí takzvaných zátěžových testů, které mají prověřit, jak by si banky vedly za špatných ekonomických podmínek.

Fed již před týdnem oznámil, že z 18 velkých amerických bank testy neprošel pouze finanční ústav Ally Financial.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Fed využívá výsledky testů rovněž k rozhodnutí o tom, kolik peněz mohou banky vyplatit svým akcionářům. Firmy JPMorgan Chase a Goldman Sachs dostaly svolení ke zvýšení dividend a zpětnému odkupu svých akcií. To jim ale může být odebráno v případě, že Fed nebude spokojen s jejich přepracovanými kapitálovými plány, napsala agentura AP.

Senát kritizoval JPMorgan Chase

Americký Senát se ve čtvrtek ostře opřel do banky JPMorgan Chase, a to kvůli ztrátě 6,2 miliardy dolarů (přes 120 miliard Kč), kterou firmě loni způsobil obchodník přezdívaný "londýnská velryba".

Banka podle zprávy senátní komise ignorovala rizika a snažila se ztrátu zatajit.

Zpráva podle internetového serveru BBC naznačuje, že vysocí vedoucí pracovníci banky, včetně generálního ředitele Jamieho Dimona, o ztrátách věděli. Viní však také regulační orgány z nedostatečného dohledu, který bance umožnil příliš riskovat.

"Banka prosázela miliardy dolarů v riskantních a exotických obchodech, poté své ztráty skrývala před investory a veřejností," uvedl republikánský senátor John McCain. Podle mluvčí JPMorgan nicméně vedení banky "konalo v dobré víře" a nikdy nemělo v úmyslu poskytovat zavádějící informace.

"Víme, že jsme udělali řadu chyb," uvedla banka v tiskovém prohlášení. "Učinili jsme výrazné kroky, abychom tyto záležitosti napravili a poučili se z nich," dodala.

Ve středu celého případu stojí obchodník Bruno Iksil, který již přišel o místo. Iksil získal přezdívku "Londýnská velryba", protože s oblibou vstupoval do nezvykle velkých obchodních pozic.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru