Průmyslová výroba v Česku se v lednu meziročně snížila o 4,1 procenta po prosincovém revidovaném poklesu o 11,6 procenta. Meziměsíčně po očištění od sezonních vlivů byla na stejné úrovni jako v loňském prosinci.

Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 7,6 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

„Stagnace evropského hospodářství bude evidentně hodně dlouhá, na což ukazuje poměrně nečekaný propad lednové průmyslové výroby v Německu," říká Milan Kratina, managing partner skupiny Accolade.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Meziroční pokles byl ovlivněn zejména snížením výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 8,6 procenta.

"Třetinou se tak podílela na celkovém propadu průmyslu. A pokud srovnáme situaci se sousedním Slovenskem, je výsledek opravdu špatný. Tam stejný obor dokázal v lednu růst o 15,2 %," vypočítává analytik Home Creditu Michal Kozub.

Nižší byla také výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se naopak potravinářům, rostla také výroba nápojů a zpracovatelský průmysl.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v lednu meziročně klesly o 3,9 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 4,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 3,6 procenta.

Stavařům se stále nedaří

O poznání hůř je na tom ale stále české stavebnictví. Výroba v lednu meziročně klesla o 9,3 procenta. Pokles se tak zpomalil, protože v prosinci se po revizi meziročně snížila o 19,4 procenta. Počet dokončených bytů se v porovnání s lednem 2012 snížil o 10,4 procenta na 2308 bytů.

"Už pátým rokem trvající recese ve stavebnictví si stále vybírá svoji daň v podobě propouštění a reálného poklesu mezd. Návrat do černých čísel v případě stavebnictví nečekáme ani v letošním roce. Prozatím jeho propad odhadujeme na 3 procenta," odhaduje analytik ČSOB Petr Dufek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru