Desetkrát rychlejšího mobilního internetu se čeští uživatelé dočkají ještě letos. Přestože aukce frekvencí pro nové datové sítě čtvrté generace skončila fiaskem, operátoři je začnou spouštět už letos. Telefónica v centru metropole v květnu, T-Mobile pak v létě.

„Ve vybraných oblastech na území Prahy je budeme spouštět v průběhu května. Dojde k tomu bez ohledu na to, jak se bude dále vyvíjet aukce,“ říká místopředseda představenstva a ředitel provozu Telefóniky Petr Slováček.

Operátor nasadí nové sítě 4G s technologií LTE v rámci výměny stávajících datových 3G sítí v Praze a v Brně. Síť má být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

T-Mobile loni v pilotním provozu pokryl rychlým internetem Mladou Boleslav a letos chystá jeho rozšíření. Nové sítě si vyžádají dvoumiliardovou investici. „Počítáme se spuštěním LTE v Praze v létě. Pracujeme na tom již rok a půl a chceme při zahájení nabídnout všechny dostupné technologie,“ říká viceprezident T-Mobilu pro rozvoj sítí Vladimír Klein.

 

T-Mobile tak počítá i s tím, že novou síť bude možné využívat i k telefonování. Potřebnou technologii dodá T-Mobilu americká firma MetroPCS, která ji spustila první na světě v Jižní Koreji v srpnu loňského roku.

Telefónica na začátku nabídne jen mobilní internet. „Respektujeme vývoj ve skupině, která chce mít jedno společné řešení,“ vysvětluje Slováček.

Rychlost internetu podle okresů: O2Oba operátoři mají vyřešený plynulý přechod ze starých sítí do nových. Pro oba je také postaví čínský dodavatel Huawei, který už pro ně zajišťuje správu stávajících sítí. Operátoři k němu převedli i technický personál. Telefónica firmu zatím vybrala pro pokrytí Prahy a Brna, T-Mobile uzavřel smlouvu na stavbu celé sítě.

Velkou šanci má Huawei i v případě třetího Vodafonu, který své plány na spuštění LTE zatím nechce komentovat.

Rychlost internetu podle okresů: T-MobileSuperrychlé datové sítě chtěla stavět i společnost PPF Mobile. Předseda telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ale minulý týden zrušil aukci frekvencí, která společnosti měla otevřít dveře na trh.

Stávající operátoři pro stavbu nových sítí využijí frekvence v pásmu 1800 MHz, které již mají. Ty jsou vhodné do lukrativních městských oblastí. Navíc se na ně neváže povinnost pokrýt venkov jako na frekvence, které chtěli operátoři koupit v aukci.

Frekvence potřebné na pokrytí celého Česka rychlým mobilním internetem získají operátoři až v případné nové aukce, která bude úkolem pro nového šéfa ČTÚ.

Zatím chtějí investovat do zvyšování kapacity současných 3G sítí, nikoliv však do lepšího pokrytí. V nových 4G sítích je také levnější přenos dat než ve stávajících. Dnes podle studie společnosti Ericsson vychází stažení jednoho gigabytu na přibližně dvacet korun. Nové sítě mají přinést násobně rychlejší přenos dat, jednotkové náklady tedy budou výrazně nižší.  

Rychlost internetu podle okresů: Vodafone„Efektivita se pohybuje na troj až čtyřnásobku. Nicméně vyšší provoz vyžaduje i vyšší kapacitu našeho připojení,“ vysvětluje Slováček.

Kolik bude rychlejší internet stát a jaké na něm budou limity pro objem přenesených dat, zatím operátoři nechtějí komentovat. Například šéf irské Telefóniky, která 4G sítě také začíná stavět, v rozhovoru pro HN uvedl, že půjde zpočátku o prémiovou službu za vyšší ceny.

Více o plánech operátorů čtěte v pátečních Hospodářských novinách.

ctete patek

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru