Podívejme se na pár šokujících čísel. Otrok v Brazílii, který vyrábí cihly, vydělá svému majiteli celkem 8700 dolarů, v Indii to je 2000 dolarů. Sexuální otroctví vynáší v Thajsku 18 000 dolarů, v Los Angeles 49 000 dolarů.
S podobnými informacemi přišla nadace SumAll Foundation, která zároveň tvrdí, že nyní je ve světě 27 milionů otroků, což je více než v roce 1860. Tehdy jich bylo 25 milionů. Většina z nich se do své pozice dostala kvůli půjčkám, které nejsou schopni splatit.
Cena otroků za posledních zhruba 150 let jen mírně vzrostla – v průměru se zvedla ze 134 dolarů v roce 1860 na dnešních 140 dolarů. Otroci, které do této pozice dostaly dluhy, stojí kolem 60 dolarů. Pokud jsou získáni ilegálním obchodem, jejich cena se v průměru vyšplhá na 1910 dolarů.
Dane Atkinson, který stojí v čele SumAll Foundation, uvádí, že nejvíce jej šokuje to, jak malou cenu lidského života uvedená čísla implikují. V některých případech je totiž nižší než cena jedné láhve vína.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru