Export je tahounem české ekonomiky. Rychle roste podíl silných mimoevropských trhů. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby se na ně dostávali víc i malé a střední firmy. Podpora z MPO je ale zatím hlavně marketingová.

"Potřebujeme nutně investice. Do lepší nálady a inovací. Nemůžeme se tvářit pořád tak negativně, není pro to důvod, nejsme na tom zas tak špatně," říká v rozhovoru Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. 

Hodně se mluví o tom, že je potřeba podpořit malé a střední podniky v exportu. Daří se to i reálně, nebo to jsou jen další prázdná slova?

Neřekl bych, že to jsou úplně prázdná slova. Ale jako většina strategií a konceptů pro podnikatelské prostředí je i tato dost komplikovaná. Horší je to, že podporu exportu zjednodušujeme pouze ve smyslu exportní strategie. To je dokument, který není úplně špatný, ale to je jenom špička ledovce celkové podpory exportu. Exportní strategie řeší marketingovou a finanční podporu.

Jenže jakýkoli export začíná podporou investic, protože pokud nebudu investovat a inovovat, tak nebudu mít v ruce konkurenceschopný produkt a potom je veškerá finanční i marketingová podpora vyhazováním peněz. Nejdřív je potřeba soustředit se na masivní podporu investic. Následně na podporu inovací a pochopitelně i přímého exportu. Ale je to až špička ledovce.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru