Společnost Lego plánuje rozšíření továrny v Kladně o tři výrobní haly, sklad a administrativní budovu, které chce postavit na téměř 40 000 metrech čtverečních.

Nové prostory budou sloužit k sestavování, balení a zdobení hraček, které budou vyrobeny v jiných závodech. Práci by tam mohlo najít až 930 lidí.

Jeden z největších světových výrobců hraček by se stavbou mohl začít ke konci letošního roku a ukončena by měla být do konce roku 2015. ČTK to zjistila z dokumentů pro přípravu stavebního povolení, které Lego poskytlo tuzemským úřadům.

Podle personální ředitelky kladenského Lega Zuzany Chapmanové ještě nebylo o zahájení výstavby definitivně rozhodnuto.

"Co se týká nového projektu, tam záleží především na tom, jaký rozsah a harmonogram bude v rámci Lega finálně schválen a také samozřejmě jak dobře se Lego bude prodávat. Jde o prostory pro budoucí rozvoj," řekla Chapmanová. V podkladech o vlivu stavby na životní prostředí je například uvedeno, že společnost potřebuje areál postavit kvůli zvýšení kapacity výroby.

Nové provozy továrny mají vzniknout především v části průmyslové zóny, kde dříve vyráběla počítačové a telekomunikační komponenty kanadská firma Celestica, od které Lego areál koupilo. Podle zjištění ČTK už byl v podstatě celý areál zdemolován a plocha pro výstavbu by mohla být brzy připravena.

Radnice je pro, žádá protihlukovou stěnu

"Ta výroba, co se týče počtu lidí a přepravovaných výrobků, bude menší, než když tam byla Celestica plně jela. Výrobní prostory Lega ale budou větší," řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Město podle něj plánované rozšíření továrny podporuje. Bude ale jednat o dílčích úpravách projektu, které se týkají třeba vybudování protihlukové zdi.

Lego patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. V Kladně funguje od roku 2000 a v současnosti zaměstnává kolem 1500 lidí, ke kterým v hlavní sezoně podle Chapmanové přibývá kolem 800 agenturních pracovníků. Společnost už loni továrnu rozšířila o čtyři nové haly za více než 1,2 miliardy korun, kam bylo loni přijato přes 200 pracovníků a jejich nábor bude pokračovat.

Společnost Lego vznikla v roce 1932 jako výrobce dřevěných hraček. Celosvětově ji proslavily stavebnice z umělohmotných kostiček. Kromě továren v ČR a Dánsku společnost hračky pro evropský trh vyrábí také v Maďarsku.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru