I ve čtvrtek hackeři provádějí na českém internetu sérii DDoS útoků. Podle serveru Lupa.cz si nyní vzali za cíl mobilní operátory. O půl desáté ráno byly mimo provoz stránky Telefóniky a T-Mobile. Stránky třetího velkého operátora Vodafone fungovaly po celou dobu.

Útoky se dotkly i SMS jízdenek pražského dopravního podniku nebo centrálního registru vozidel. Ten totiž využívá infrastruktury Telefóniky.

"Můžu potvrdit, že jsme se v 9.05 stali cílem DDoS útoku,“ potvrdil mluvčí firmy Telefónica Ctibor Jappel. Po necelé hodině se Telefónice podařilo web zprovoznit. "V tuto chvíli se nám podařilo útok zastavit a služby obnovit," řekl Jappel serveru IHNED.cz. Dodal, že stejně jako v případě předchozích útoků se jednalo hlavně o IP adresy z Ruska.

T-Mobile obnovil provoz kolem 11.00.

Digitální útoky na weby mobilních operátorů přicházejí po pondělním napadení českých zpravodajských webů, úterních výpadcích vyhledávače Seznam.cz a středečním zahlcení internetových služeb velkých bank v Česku.

Podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka nejsou DDoS útoky v podstatě schopné napáchat nějaké reálné škody. S výjimkou toho, že napadený web může být dočasně nedostupný. "V zahraničí se tak množí podobné útoky s cílem poškodit konkurenci nebo žádat po firmách výpalné za to, že jejich weby nebudou DDoS útokem blokovány," řekl Slížek.

Co je DDoS útok

Označení DDoS pochází z angličtiny - Distributed Denial of Service. Útočníci vyšlou na vybrané servery, které chtějí napadnout, za pomoci sítě zapojených počítačů tak velké množství požadavků, že napadené servery přestanou jejich odbavování stíhat. Jedním z důsledků je, že nedokážou zobrazit webové stránky. Majitelé počítačů ani nemusí vědět, že na nějaký server útočí. Často je totiž podobný útok založen na napadení a infikování cizích počítačů pomocí viru - malwaru. Ten má v sobě zakódovaný přesný čas a IP adresu oběti, na který potom zaútočí.


Webové útoky v Česku

30. září 2008 - DDoS útok, při kterém byly servery zahlceny velkým množstvím dotazů a nefungovaly, postihl zpravodajské weby Blesk.cz a DenikSport.cz, které patří vydavatelství Ringier.

29. května 2011 - Hacker napadl den před zahájením písemné části státních maturit internetové stránky s ukázkovými testy a informacemi o zkoušce. Nefungovaly ani stránky organizace Cermat, která maturity zajišťuje. Útočníci nahráli na web vlastní obsah.

Leden a únor 2012 - Během schvalování kontroverzní dohody proti padělatelství ACTA napadli lidé, hlásící se k hnutí Anonymous, celou řadu českých webů. Terčem útoku byly internetové stránky autorských organizací (Ochranného svazu autorského, Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI či Intergramu), ale i web ODS nebo stránky Poslanecké sněmovny a vlády. Intenzita a druh útoků byly různé, vedle zahlcení serverů se hackerů podařilo například získat osobní data tisíců členů ODS.

14. října 2012 - Internetovou stránku brněnských komunistů napadli hackeři z hnutí Anonymous. Téměř na den na ně umístili nápis, podle něhož jsou voliči KSČM "omezení idioti". Web pozměnili po krajských volbách, a to v reakci na úspěch komunistů, jehož v nich dosáhli.

16. listopadu 2012 - Hackeři získali databázi z webu exekutorské komory a data umístili na internetu. Skupina Czechurity na svém webu uvedla, že zabavili databázi, neboť exekutoři zabavují majetek občanům. Web komory byl na krátkou dobu po oznámení útoku mimo provoz.

Březen 2013 - Od pondělí 4. března napadli neznámí útočníci pomocí DDoS útoku, kdy zahltili servery obrovským množstvím požadavků, nejprve velké české zpravodajské weby včetně IHNED.cz. V úterý 5. března byl terčem útoku také portál Seznam.cz i další stránky. Ve středu 6. března pak byly napadeny webové stránky českých bank včetně internetového bankovnictví.


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru