Americké akcie zahájily dnes vzestupem na nový rekord. Nejsledovanější ukazatel newyorské burzy Wall Street, index Dow Jones překonal v prvních minutách obchodování dosavadní maximum 14.164,53 bodu z 11. října 2007.

V růstu pokračoval dál na 14.224 bodů, pak se ustálil nad 14.200 body.

Prolomení dosavadního rekordu se v těchto dnech čekalo, protože hlavní index Wall Street letos už vzrostl o osm procent a v posledních týdnech se prakticky zastavil těsně na dosah dosavadních maxim.

"Firmy jsou připraveny obnovit investice a ziskově růst. Pokud budeme mít štěstí, uvidíme ve druhé polovině roku pokračující oživení," cituje BBC Paula Atkinsona z Aberdeen Asset Management.

Ne všichni se dívají do budoucnosti tak růžově. "Když se Dow Jones překonal dosavadní rekord, signalizuje to konec ztracené dekády?," ptá hlavní stratég ve Wells Capital Management Jim Paulsen. A odpovídá, že asi ne. 

Optimismus investorů zvýšil projev Janet Yellenové, viceprezidentka americké centrální banky, která řekla, že FED bude pokračovat v současné volné měnové politice.

Trh podpořily také údaje o rekordních výdajových plánech v Číně, která slíbila, že naplní ambiciózní cíle ekonomického růstu.

Širší index S&P posílil stejným tempem na 1536 bodů a je asi 30 bodů od vlastního rekordu na 1565 bodech. Ukazatel technologického trhu Nasdaq Composite Index se zvýšil o 0,9 procenta na 3209 bodů.

Vývoj indexu Dow Jones za posledních deset let

DJ
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru