Ministerstvo průmyslu a obchodu hledá nového generálního ředitele do vedení agentury CzechInvest. 

"Vyhlašujeme toto výběrové řízení. Přihlášky se budou moci zasílat do 20. března," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podmínky a kritéria pro výběr generálního ředitele měly být podle jeho slov v úterý odpoledne na webu MPO. Zatím se tam ovšem ještě neobjevily. 

Nový šéf CzechInvestu povede zároveň i Czech Trade. Obě agentury se totiž mají do konce letošního roku spojit. Cílem je sjednocení a propojení agend a také úspora personálních výdajů. Spojením má ubýt zhruba čtvrtina vedoucích pracovních míst. 

Zástupci průmyslu plán vítají. "Věřím, že díky tomu budeme mít jednotnou ekonomickou diplomacii. Mělo by vést k efektivnějšímu fungování ve prospěch exportérů a investorů," uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Doufám, že to nebude nějaká politická mrtvola, ale skutečně odborník. 

Spojení agentur nemá ale znamenat snížení zahraničních zastoupení. Naopak, těch má letos přibýt 13 a celkem tak bude kontaktních míst MPO ve světě 70. Zahraniční síť bude letos rozšířena v Číně, Brazílii, Turecku, Peru, Kolumbii, Chile a Indonésii. 

V současné době vede CzechInvest Petr Očko, který do čela agentury nastoupil poté, co Kuba loni v srpnu po rozsáhlé policejní razii v agentuře odvolal Miroslava Křížka. Czech Trade, který nyní řídí Zdeněk Vališ, bude dál pod touto značkou fungovat. Začlení se ale pod hlavičku CzechInvestu. 

Po dlouhých sporech s ministerstvem zahraničí se nyní přiblížila další změna v ekonomickém zastoupení Česka v zahraničí.

 "Myslím, že se nám podařilo najít model spolupráce, jsme těsně před podepsáním dohody. Nám šlo o to, aby to byli lidé pracující pod hlavičkou MPO," dodal Kuba.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru