Zvuky střelných zbraní slýchají lidé v Mexiku až příliš často. V zemi plné násilí drogových gangů, kde každý rok kulky ukončí životy tisíců lidí, si lze těžko představit, že by někomu zněly příjemně. Umělec Pedro Reyes se ale pokouší lidi přesvědčit, že kovové instrumenty smrti mohou přinášet i radost. Když jsou součástí svérázných hudebních nástrojů.

Zásobníky automatických zbraní se pod Reyesovýma rukama změnily v xylofon, kohoutky pistolí rozeznívají svým pohybem činely, uřezané hlavně pušek zase napodobují zvuky dřevěného bicího nástroje zvaného marimba. Desítky těsně vedle sebe vyrovnaných pistolí vytvořily originální instrument evokující píšťaly varhan.

Vraždy a kytary

Všechny Reyesovy nástroje ovládá počítač, a když se dají do pohybu, rozezní se hudba s prvky latiny či industriálního popu. Důležitější než styl je ale podle autora hudby její poselství. "Hudba vyhání démony, kteří jsou ve zbraních uzavřeni, a také je to rekviem za ztracené životy," řekl vousatý Mexičan agentuře AP.

Spojení zbraní a hudby není v mexické kultuře nic nového. Známé jsou scény z filmů Desperado nebo El Mariachi, kde se v pouzdrech skvostných kytaristů ukrývají nástroje smrti. Funguje ale i v reálném životě, kde skupiny hudebníků provozujících styl narcocorridos opěvují činy drogových bossů.

Reyes namířil své zbraně opačným směrem. Svůj projekt nazval "Disarm" (odzbrojení) a chce prostřednictvím hudby bojovat proti násilí. A ukázat, jak snadno jsou v Mexiku prostřednictvím nelegálního obchodu zbraně dostupné. "Varující je, že tohle je jen vrcholek ledovce mezi všemi zbraněmi, které denně armáda v Mexiku zabaví," prohlásil o desítkách pistolí a pušek, které tvoří jeho dílo.

Když zbraně sázejí stromy

Mohl čerpat ze skutečně bohatého zdroje. Běžně se zbraně zabavené armádou a policií zakopávají nebo ničí, ale Reyesovi úřady nabídly, jestli je nechce využít kreativněji. Už v roce 2008 totiž vytvořil podobný projekt Pistols to Shovels, během kterého roztavil 1527 pistolí, proměnil je v 1527 lopat a zasadil s nimi stejný počet stromů.

Tentokrát vybíral z téměř sedmi tisíc zbraní zabavených v severomexickém městě Ciudad Juárez, které je považováno za jedno z nejnebezpečnějších míst světa. Každoročně tam násilnou smrtí zemře 230 lidí na 100 000 obyvatel.

V sousedních Spojených státech je tento poměr zhruba padesátkrát nižší. Právě v USA chce také Disarm vystavovat, ještě předtím se jeho hudební nástroje rozezní v březnu v londýnské Lisson Gallery.

Reyes věří, že jeho hudba pomůže situaci v Mexiku změnit. Stejně jako se zbraně změnily v hudební nástroje. "Podobnou transformaci, jaká je vidět u těchto zbraní, bychom rádi viděli i v mexické společnosti," prohlásil umělec.